HaberlerOrtadoğuSuriye

Suriye’den De Mistura’nın suçlamalarına cevap: Suçlamaları şiddetle kınıyoruz

Suriye; BM Suriye özel temsilcisi Staffan de Mistura ve Fransa Dışişleri Bakanlığının Cenevre görüşmelerinin son turunda herhangi bir ilerleme olmamasından Suriye’yi sorumlu tutan açıklamalarını keskin bir dille kınıyor.

Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığında yetkili bir kaynak Suriye haber ajansı SANA’ya açıklamalarında; De Mistura ve Fransa Dışişleri Bakanlığının Suriye’yi suçlayan bu iddialarının, Suriye ve halkına düşman koronun Suriye’de krizin başından beri yalan ve gerçekleri çarpıtma hamlelerini sürdürdüklerinin bir kanıtı olduğunu belirtti.

Suriye’nin her daim krizi sonlandıracak tüm dürüst ve ciddi çabalara olumlu yaklaştığına dikkat çeken yetkili kaynak; Cenevre 8 turunda da Suriye heyetinin tam bir ciddiyet ve sorumlulukla ilerlemenin kaydedilmesine özen gösterdiğini ve olumlu sonuçlar alınmasını umut ettiğini ifade etti. Yetkili kaynak fakat ‘Rİyad 2’ beyanı ve içerdiği tutumların tüm beklentileri yalanladığını kaydetti. Bu beyanın Cenevre-8 turunun sabote edilmesi ve ilerlemenin sağlanmasını engelleme amaçlı olarak kasıtlı bir şekilde hazırlandığının altını çizen yetkili kaynak; öyle ki Suriye ve halkına düşman güçler ve edat olarak kullandıkları tarafların Suriye’de istikrarın sağlanmasını kesinlikle istemediklerine dikkat çekti.

Yetkili kaynak Cenevre sürecinin Suriyeliler arası bir diyalog süreci olduğunu ve bunun tamamen Suriyelilerin komutasında olduğunu başta BM Suriye özel temsilcisi de Mistura olmak üzere herkesin bu gerçeği iyi ve tam bir şekilde irdelemesi gerektiğinin altını çizdi. De Mistura’nın diğer tarafların işverenleri devletler ve tarafların Cenevre süreci önünde koydukları engelleri kaldırmaya çalışması gerektiğini belirten yetkili kaynak; aynı zamanda görevinde nezih ve gerçekçi olması önemini vurguladı.

Riyad destekli sözde Suriyeli muhalifler “Riyad-2 Oturumu”nda Beşar Esad’ın Suriye devlet başkanlığı görevinden ayrılması zaruretini bildirmişlerdi.

Bu ön şart Suriye heyetinin Cenevre oturumuna bir gün gecikmeyle katılmasına sebep olmuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 26 Eylül 2021 (10) içerik yüklenmiştir.