HaberlerOrtadoğuSuriye

Suriye’den İngiltere’ye sert tepki

Suriye Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığı, İngiltere’nin Şam kırsalı Doğu Ğuta’daki durumlara ilişkin Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyine sunduğu kararın insani durumlarla hiçbir ilgisi olmadığını, gerçekleri çarpıtıp sivilleri canlı kalkan olarak kullanan ve füzelerle hedef alan radikal teröre destek mesajından ibaret olduğunu vurguladı.

İRNA’nın haberine göre, Sana haber ajansı konuyla ilgili verdiği haberde, Suriye dışişleri bakanlığının söz konusu kararının insan haklarına ilişkin her şeyi ihlal eden Nusra Cephesi ve müttefikleri terör örgütlere açık bir destek ve teşvik niteliğinde olduğunun altını çizdiğini bildirdi.

Doğu Ğuta’da uluslar arası terör örgütleri listesinde yer alan Nusra Cephesi ve müttefikleri terör örgütlerin sivil insanları rehine alıp canlı kalkan olarak kullandıklarına dikkat çeken bakanlık, temin edilen insani koridoru sürekli olarak füzelerle hedef almasıyla çıkmak isteyen sivil vatandaşları silah zoruyla engellediklerine vurgu yaptı. Suriye dışişleri bakanlığı bu teröristlerin Doğu Ğuta’ya geçirilmeye çalışılan insani yardımları da engellediklerini ya da gasp edip sivillere ulaşmasını men ettiklerini kaydetti.

Suriye’nin insan hakları ve diğer uluslar arası kanun ya da kararlara tam bir şekilde bağlı kaldığına dikkat çeken bakanlık; çıkmak isteyen sivil vatandaşlar için insani koridor temin etmekle birlikte son olarak muhtelif tıbbi ve gıda yardımları taşıyan 46 kamyondan ibaret insani yardım konvoyunu Doğu Ğuta’ya gönderdiğinin altını çizdi.

Suriye dışişleri bakanlığı, Suriye’nin topraklarını ve halkını savunma, terör ve destekçilerine karşı savaşmada meşru hakkının altını çizerken, gerçeklerin çarpıtılması ya da insani meselelerin politikleştirilip düşmanca ajandalar için kullanılmaya çalışılmasının bu hakkından caydıramayacağını vurguladı.

Başa dön tuşu
Kapalı