HaberlerİranOrtadoğu

Suriye’den İran’a nükleer destek

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, İran’ın diğer ülkeler gibi barışçıl amaçlarla uranyum zenginleştirme hakkına sahip olduğunu vurguladı.

Resmi ziyaret için Şam’a gelen İran Milli Güvenlik Yüksek Konseyi Sekreteri Sait Celili Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad ile bir araya geldi. Yapılan görüşmede iki ülke arasındaki ilişkilerin yanı sıra bölgesel konular ve İran’ın nükleer programı konusu ele alındı. Görüşmede Celili ve Esad Suriye ile İran arasında tüm alanlardaki ayrıcalıklı ilişkileri gözden geçirerek iki ülke yönetimlerinin bu ilişkileri daha çok geliştirme konusunda verdikleri önemi dile getirdi.

Esad ve Celili görüşmelerinde başta Filistin topraklarında olmak üzere bölgesel ve uluslararası alanlarda yaşanan son gelişmeleri de değerlendirdi. Görüşmede ayrıca İran’ın nükleer programı da ele alındı. Suriye lideri Esad, nükleer silahların yayılmasını önlenmesi anlaşmasına imza atan diğer ülkeler gibi İran’ın da barışçıl amaçlarda uranyumu zenginleştirme hakkı olduğunu belirtti.

Esad ve Celili toplanda, bölge ülkeleri ve halklarının çıkarları doğrultusunda Suriye ve İran arasında koordinasyon ve görüş alışverişin devam etmesi önemini vurguladıl. Görüşmeye Suriye Dışişleri Bakanı Velid el Muallim de katıldı.

Said Celili, Suriye Devlet Başkan Yardımcısı Faruk el-Şara ve Dışişleri Bakanı Velid el Muallim ile de ayrı ayrı görüştü.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Eylül 2021 (11) içerik yüklenmiştir.