HaberlerOrtadoğuSuriye

Suriye’den organ kaçakçılığı yapılıyor

ABD, Fransa ve Türkiye vatandaşlarının, Suriye muhalefet savaşçılarıyla birlikte Suriye’den organ kaçakçılığına katıldığı öne sürüldü.

Haber geçen Lübnan televizyonu Al-Mayadin, Suriyeli cerrahların, “Fransızlar, Amerikalılar ve Türkler, teröristler tarafından gerçekleştirilen, başta böbrek ve karaciğer olmak üzere organ kaçakçılığına katılıyor.” sözlerine yer verdi. Görgü tanıklarına göre kaçakçılık, özellikle Suriye’nin kuzeyinde çok büyük boyutlar kazandı. Bu bölgede ameliyatlar sadece ölüler değil yaralılar üzerinde de yapılıyor. Ardından organlar Türkiye’ye gönderiliyor.

Türkiye’de bir hastanede çalışan cerrah Barkat Kars, Suriye’nin Casr al-Şakur bölgesinden tıbbi yardım için getirilen üç Suriyeliyle karşılaştığını anlattı. Her üçünün de böbreğinin alındığını belirtti.

Daha önce Suriye’de sivil halkı katleden teröristlerin, herhangi bir ceset veya yaralı karşılığında büyük miktarlarda para aldığı bildirilmişti. Bu ceset veya yaralıların kaçak yollarla ülke dışına çıkarıldığı belirtilmişti. Görgü tanıklarından biri, “Silahlı çatışma ve patlama kurbanlarının vücut parçalarının çalınması, Suriye kentlerindeki terörist gruplar için kazançlı bir iş. Ceset başına 10 bin Suriye poundu (150 dolar) ve yaralı için 100 bin Suriye poundu (1500 dolar) alıyorlar.” yorumunda bulundu.

Başa dön tuşu
Bugün 21 Haziran 2021 (28) içerik yüklenmiştir.