AsyaHaberlerLatin Amerika

Suriye’den Uruguay devlet başkanına mesaj

Uruguay devlet Başkanı Jose Mugica, Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar el-Esad’tan, Enformasyon Bakanı Muhsin Bilal aracılığıyla iki ülke arasındaki ilişkilerin bir çok alanda geliştirilmesiyle ilgili sözlü bir mesaj aldı.

Uruguay devlet Başkanı Mugica ile bir araya gelen Bilal, Mugica’ya seçilmesinden dolayı Cumhurbaşkanı el-Esad’ın tebriklerini iletmesi yanında, Başkan Mugica Cumhurbaşkanı el-Esad’a teşekkürlerini beyan ederek ona ve Suriye halkına gelişmenin devam etmesine ve refah içinde yaşaması temennilerinde bulundu

Başkan Mugica, uluslararası sözleşmeler ve kanunlar çerçevesinde Ortadoğu’da barışın sağlanması konusunda Suriye’nin oynadığı önemli role işaret ederek, ülkesinin barışın sağlanması ve halkların kendi kaderlerini tayin etmesi konularına önem verdiğini, bölgedeki gerginliğe ve çatışmalara adil çözüm bulunması, Filistin halkının yaşadığı sorunların bitirilmesi ve meşru hakkının tekrar iade edilmesi için uluslararası toplumun çabalarını yoğunlaştırması gerektiğini söyledi.

Uruguay Başkanı, iki ülke arasındaki siyasi, ekonomik ve ticari ilişkilerin istenilen düzeye getirilmesi için önümüzdeki sonbahar mevsiminde Suriye’ye bir ziyarette bulunmayı düşündüğünü belirtti.

Bakan Bilal ile bir araya gelen Uruguay Dışişleri Bakanı Pedro Vaz, ülkesinin Suriye ile ilişkilerini güçlendirmek, ticari ve ekonomik alandaki işbirliğini artırmak istediğini belirterek, ülkesinin bu hedefin sağlanması için ortak bir komite kurulmasını arzuladığını dile getirdi.

Bakan Vaz, ülkesinin, İsrail’den kaynaklı karışık duruma rağmen bölgede barışın sağlanması konusundaki yükümlülüklerini yerine getirmede ciddi olduğunu belirtti.

Suriye’ye ülkesiyle ilgili girişimde bulunmasından dolayı teşekkür eden Uruguay Dışişleri Bakanı, Suriye’ye iki ülke arasındaki ilişkileri geliştirme, genişletme ve pekiştirme girişiminden dolayı borçlu olduklarını hissettiklerini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Mayıs 2021 (9) içerik yüklenmiştir.