HaberlerOrtadoğuSuriye

Suriyeli Askeri Uzman Ali Maksut: IŞİD Amerika’nın Emri İle Rakka’yı Terk Etti

Suriye askeri uzmanı, demokratik Suriye güçlerinin uluslararası koalisyonun desteği ile yaptığı operasyonun göstermelik olduğunu belirterek şunları söyledi: IŞİD Amerika’nın emri ile Rakka’yı terk ederek Deyruzzur’a doğru hareket etmektedir.

Suriyeli askeri uzman Tümgeneral Ali Maksut, Fars haber ajansına Şam’da verdiği röportajda; teröristlerin Suriye’nin tüm bölgelerine saldırılarının artmasının Amerika’nın, Suriye ordusu ve müttefiklerinin Suriye’nin Batısındaki başarılı operasyonlarından dolayı dikkatleri başka yöne çekmek ve Diralzur şehrindeki kuşatmanın kırılmasını ertelemek amacıyla taşıyan planı olduğunu belirtti.

Maksut, Amerikan hükumetinin Rakka operasyonunu bitirme isteğine değinerek şunları söyledi: Amerika Rakka operasyonunu yapmak için Kürt güçleri ile Bug ve Kerna’da işbirliği yapmış ve bu bölgenin kurtarılması ile uluslararası koalisyonun Suriye’deki ilk başarısını kanıtlamak istemektedir.
Maksut, Amerika’nın ve Kürt güçlerinin savaş meydanında gerçek başarıya ulaşabilme gücüne değinerek şunları söyledi: Bunun karşısında, Suriye ordusu ve müttefikleri Tedemmur’da Amerika’nın ümitlerini yerle bir etti ve direniş cephesinin terörizmi yenmedeki gücünü göstermiş oldu.

Suriyeli uzman vurgu yaparak şunları söyledi: Amerika şu an Rakka’nın kurtarılması için IŞİD karşıtı büyük bir operasyon yaptığı iddiasındadır öyle ki küçük grupların Diralzur’a geri çekilmesini ve buraya aktarılmasını sağlamakla, burada Suriye ordusu ile mücadeleye yönelme amacı taşımaktadırlar. Bununla birlikte, Kürt güçlerinin göstermelik ilerlemesi ve uluslararası koalisyonun sahte hava desteği sağlaması IŞİD ile Rakka’yı terk etmektedir ve böylece IŞİD’in Suriye’deki hilafet merkezi olan Rakka, Kürt ve IŞİD tarafından her hangi bir kayıp verilmeden kurtarılmış olacak.

Maksut daha sonra şunları söyledi: Uluslararası uçaklarının Rakka halkının üzerine broşür dökmesi ve Rakka halkından canlarını korumak için şehri terk etmelerini istemeleri de Amerika’nın bu şehirden Arapları tahliye ederek onların yerine Kürtleri yerleştirme planının bir parçasıdır.

Maksut, Amerika’nın Kürt güçlerine Suriye’deki bölgelerde, ayrılıkçı Kürtlerin hakimiyeti ve onları kullanarak Suriye’nin bölünme planının uygulama hedefi doğrultusunda Kürtlerin ilerlemesi için yardım etmesine değinerek şunları söyledi: Amerika şu anda Suriye ordusu ile Kürt güçlerini karşı karşıya getirme amacı bulunmamaktadır.

Askeri uzman son olarak şunları söyledi: Amerika tarafından eğitilmiş olan ılımlı muhaliflerin Suriye ordusu ve destekçileri karşısında yenilmesinin ve bu terörist gruplar arasında mali kaynaklara hakimiyet konusunda çıkmış olan kan banyosunun ardından şimdi Amerika Suriye’deki Kürtleri hedefine ulaşmak amacıyla kullanmaya başlamıştır.

Başa dön tuşu
Bugün 19 Nisan 2024 (39) içerik yüklenmiştir.