HaberlerOrtadoğuSuriye

Suriyeli Askeri Uzman: Ordu Ürdün Sınırına Dayandı

Suriyeli askeri uzman Turki Hasan, Suriye’nin güneyindeki gelişmeler ve Dera operasyonunu değerlendirerek, Suriye birliklerinin Ürdün sınırına dayandığını bildirdi.

Nusra Cephesi, IŞİD ve Tafas kasabasında IŞİD’e katılan kişilerin dosyası dahil silahlı ve terörist grupların teslim olması ve krizin çözüm sürecine işaret eden Hasan, bu gelişmelerin yeni bir konu olmadığını ve aşağıdaki faktörlerden kaynaklandığını belirtti.

1 – Uzlaşma süreci geçen 4 senede netice vermiş ve geniş alandaki toprakların Suriye hükümetinin yeniden kontrolüne geçmesine neden olmuştur çünkü hükümet kendi liyakatini göstererek, Suriye’nin muhtelif bölgelerinde yaşayan insanları bilinçlendirmeyi başarmıştır.

2 – Suriye birliklerinin silahlı grupların işgali altındaki bölgelere yaklaşması ve bu bölgelerde kontrol sağlamasının ardından bu grupların savaş ile uzlaşma arasında birini seçmk zorunda kaldılar ve sonunda silahlı gruplar uzlaşmayı tercih ettiler.

Bugün ise Dera’nın Ürdün sınırlarına kadar uzanan doğu bölgesi geri alınmıştır ve sınırda sadece bazı kasabalar kaldı ve ordu birlikleri Ürdün sınırının iki kilometre yakınına kadar ilerlemiştir.

Silahlı Kişiler, Tafas’a Firar Ediyor

Tafas kasabasındaki silahlı kişilerin IŞİD ile biat etmesine dikkat çeken Suriyeli uzman, bunun tahmin edildiğini çünkü Suriye birlikleri ilerleyip yeni zaferlere imza attıkça, silahlı kişiler çözüm ve uzlaşıdan kaçınarak, başka bölgelere doğru hareket ediyorlar, bu nedenle Nusra Cephesi teröristlerinin eski kalesi olan Tafas, bu kişilerin firar ettiği noktadır.

Başa dön tuşu
Bugün 26 Eylül 2022 (15) içerik yüklenmiştir.