HaberlerOrtadoğuSuriye

Suriyeli esirler baskılara meydan okuyor

İsrail işgal hapishanelerinde tutuklu bulunan Suriyeli esirler Filistinli ve Arap esirler gibi,İsrail hapishane yönetiminin uyguladığı bütün baskıcı ve barbar uygulamalara meydan okuyor.

El-Aksa televizyonu bugün yayınladığı haberinde İsrail hapishanelerinde tutuklu bulunan sekiz Suriyeli esirin en kötü işkence, baskı, kasıtlı tıbbi ve sağlık ihmallerine maruz kalmalarının yanı sıra, insanlık suçu ve yasaları ihlal niteliği taşıyan vahşi psikolojik baskılarla karşılaştıklarını belirtti.

Televizyon işgalcilerin bu yöntemlere ek olarak aileleri ile görüşmelerinin engellenmesi sonucu esirlerin sağlık, psikolojik ve insani durumlarının giderek bozulduğuna işaret etti.

“Esirlerin direniş ve azimleri İsrail’in baskıcı yöntemlerinden daha güçlü ve cesurdu” denilen haberde, iradelerinin yüksek surları, dikenli telleri, gözetleme kuleleri, zalim kapı gıcırtıları ve gardiyanların sesine meydan okuduğuna dikkat çekildi.

El-Aksa televizyonu haberinde, Golanlı esirlerin çektiği acıların işgal zindanlarına düşen her esirin acılarıyla benzeştiğini söyleyerek bütün esirlerin ayrılık, özgürlüklerin çalınması, baskı, insani haklardan yoksun bırakılma gibi uygulamalarla karşı karşıya kaldıklarını, bu uygulamaların uluslararası karar ve yasalarla çeliştiğine dikkat çekti.

Haber, İşgal yönetiminin izlediği tıbbi ve sağlık ihmali politikalarının, esirler üzerinde uyguladığı ve etkileri yıllar sonra ortaya çıkan tıbbi deneylerin esirlerin hayatlarını tehlikeye attığını belirterek işgal hapishanelerinde 20 yıl geçiren Suriyeli şehit Hail Ebu Zeyd’in işkence ve sağlık ihmali sonucu kör olduğuna ve kan kanserine yakalandığına, özgürlüğüne kavuşmasından bir kaç ay sonra da hayatını kaybettiğine işaret etti.

El-Aksa, Suriyeli ve Arap Esirler davasının siyasi bir dava olmanın yanı sıra birlikte insani ve yasal bir dava olduğunu ifade ederek uluslararası toplumun bu davaya destek vermesi, dünyadaki özgür insanların işgal uygulamalarını açığa çıkarma konusunda bariz bir rol oynamaları gerekliliğine vurgu yaptı.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Temmuz 2021 (20) içerik yüklenmiştir.