HaberlerOrtadoğuSuriye

Suriyeli milletvekili Mehned el Hac: Suriye Ordusu, İran Ve Rusya İle Koordinasyon İçindedir

Suriyeli milletvekili Mehned el Hac Tesnime verdiği röportajda; Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın Soçi’de Rus mevkidaşı ile yaptığı görüşmenin büyük öneme sahip olduğunu çünkü iki tarafın sadece anayasa değil Suriye’deki askeri durumu de ele aldığını ifade etti.

Şam, İranlı Ve Rus Müttefikleriyle Koordine Çalışıyor

El Hac, Suriye ordusunun İran ve Rusya başta olmak üzere müttefikleri arasında askeri meseleler hakkında sürekli koordinasyon içinde olduğuna işaretle, muhtelif aralıklarla askeri durum hakkında stratejik plan için kapsamlı bir değerlendirme yapıldığını çünkü saha planını komutanların, stratejik planı ise siyasilerin belirlediğini ifade etti.

Suriye parlamentosu üyesi; Buna göre Esad’ın Putin ile görüşmesinde askeri durum değerlendirmesi yapılarak, gelecek aşamayla ilgili önceliklerin ele alındığını, Putin’in Doğu Akdeniz’de konuşlu savaş gemileri ve caliber füzeleriyle ilgili açıklamalarına göre, bu önceliklerin İdlib ile ilgili olduğu düşünüldüğünü ifade etti.

Suriye Ordusu Her Türlü Saldırıya Karşı Koymaya Hazır

El Hac sözlerinin devamında İdlib başta olmak üzere terörist grupların Hınasır veya Halep’e saldırmak için yeniden silahlanmakta olduklarına dair bilgiye sahip olduklarına işaretle, Suriye güçlerinin müttefikleriyle birlikte her türlü terör saldırısına karşı koymaya hazır olduğunu kaydetti.

Suriye’nin yeniden inşa sürecine hızlı girdiğine de dikkat çeken Suriyeli vekil, bu nedenle İran ve Rus tarafıyla bu konular hakkında koordinasyon yapılması gerektiğinin altını çizdi.

El Hac, ordunun sahadaki kazanımlarının ardından Suriye’deki siyasi süreç hakkında ise şu ifadeleri kullandı: Suriye ordusunun sahadaki büyük zaferleri, siyasete yansıması ve burada kullanılması gerekiyor öyle ki, yeni siyasi aşamaya geçiş için veya başka bir değişle Soçi toplantısında alınan kararların uygulanması için zemin sağlanmalı. Çünkü iç muhalifler ve bazı dış muhaliflerle anayasa komitesinin kurulması konusunda mutabakat sağlanmış ve her şeyden önce bu komite Şam’da, 105 Şam yönetiminden ve 45’i muhalefetten olmak üzere 150 üye ile çalışıp, kararlarını oy çoğunluğuyla almalı.

El Hac sözlerinin başka bir kısmında, Şam’ın çevresinde güvenliğin sağlanmasıyla ilgili bir sonraki yaklaşımın rotasının kuzey mi yani İdlib mi olacak yoksa Nusra’nın bulunduğu güneydeki Dera mı olacak? sorusuna da, şimdiki değerlendirme ve tahminlere göre, güçlerin İdlib’e kaydırılacağını, ancak Siyonist rejim ile işbirliği içinde olan Nusra’nın bulunduğu güneydeki silahlı kişilerle mücadele için ordu stratejisi değişebileceğini çünkü İsrail rejiminin bu örgütü, Suriye ordusu ve müttefiklerine karşı bir araç olarak kullandığını ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 21 Mayıs 2022 (28) içerik yüklenmiştir.