DünyaHaberlerOrtadoğuSuriye

Suriyeli öğrenciler BM’nin tutumlarını protesto etti

Arap Öğrenci Birliğinden onlarca öğrenci bugün, Şam’daki BM Komiserliği önünde toplanarak Amerikan yönetimi ve Avrupa Birliğinin Suriye’nin içişlerine yönelik keyfi müdahalesini protesto etti.

Arap öğrenciler, Suriye’ye yönelik yaptırımlarla birlikte Amerikan yönetiminin Filistin devletini tanımayan tutumuyla birlikte BM, Güvenlik Konseyi ve Arap Liginin NATO güçlerine Libya’ya saldırma izni vermesini kınadı.

Arap Öğrenciler Birliği Genel Sekreteri Nidal Ammar, BM Kalkınma Programı Şam Daimi Temsilcisi İsmail Velet el-Şeyh Ahmet’e teslim ettiği mektupta, Suriye’nin ulusal birliğini vurmayı, istikrarını sarsmayı ve mezhep çatışması yaratmayı hedefleyen bir dış komploya maruz kaldığını belirtti.

Amerika ve Avrupa Birliğinin girişimlerinin Suriye’nin içişlerine yönelik keyfi müdahale sayıldığını söyleyen Ammar, terör ve suç örgütlerine para ve silah desteği verilerek ulusal ve milli tutumların Arap bölgesini kontrol altına alabilmek için hedef alındığının altını çizdi.

Arap Öğrenciler Birliği Genel Sekreteri, Amerikan Yönetimi ve AB’nin Suriye’ye dayattığı yaptırımların yasal olmadığına dikkat çekerek Suriye’ye yönelik dış müdahalenin durdurulması gerektiğine işaret etti.

Suriye yönetimin uyguladığı reformların, halkın katılımı ve çıkarı, vatanın güvenliği ve vatandaşın onuruna dayanması nedeniyle en kapsamlı ve en iyi reformlar olduğunu ifade etti.

BM’nin Amerika, İsrail ve Avrupa çıkarlarını Arapların ve yoksul halkların çıkarları üstünde tutan taraflı tutumu ve olumsuz rolünü kınayan Ammar, mektubunun sonunda Suriye’deki reform ve gelişme sürecini destekleyen Arap ülkelerini ve Uluslararası Güvenlik Konseyinde Suriye’den yana tutum alan Rusya, Çin, Brezilya Hindistan, Güney Afrika ve Lübnan’ı selamladı.

Öte yandan Arap Öğrenciler Birliği Genel Sekreter Yardımcısı Şefik Teluli BM Şam Daimi Temsilcisine teslim ettiği mektupta, bağımsız Filistin Devletini tanımayı reddeden Amerikan yönetiminin tutumunu kınayarak Filistin halkının önümüzdeki Eylül ayında bağımsız devletinin tanınması amacıyla BM’ye yöneleceğini bildirdi.

Teluli, Amerikan yönetiminin bağımsız Filistin Devletinin tanınmasına ilişkin tasarının kabul edilmemesi yönünde çalışacağı tehditlerinin bu yönetimin Siyonist varlığa verdiği desteğin boyutunu gösterdiği gibi Filistin halkına karşı yeni bir savaş açma tehdidi teşkil ettiğine dikkat çekti.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Mart 2023 (1) içerik yüklenmiştir.