FilistinHaberlerOrtadoğuSuriye

Suriyeli yaralı muhaliflere İsrail askeriymiş gibi davranılıyor

Yedioth Ahronot gazetesinde yer alan bir haberde, Suriyeli silahlı muhalifleri tedavi eden doktorlar için “kahramanlık” havası oluşturuluyor.

Yaralı Suriyelileri tedavi eden Siyonist Rejim Ordusu’nun ilk müdahale ekibi görevlilerinden birisi olan Çavuş Mayan Yogev’den askerler övgüyle söz etti: “Tıbbi yardıma ihtiyacı olan her Suriyelinin, sanki onlar ‘İsrail’ askeriymiş gibi, tereddüt etmeden yardımına koşuyor. Amacı her şeye rağmen insanların hayatlarını kurtarmak.”

Çavuş Mayan Yogev, muhtemelen Siyonist rejim ordusu içerisindeki en yoğun sağlık memuru: İşinin bir parçası olarak ‘İsrail’in denetimi esnasında Suriye sınırında yer alan Golan tepelerindeki Nahal keşif tugayına gidiyor. Kendisi son zamanlarda en sıkıntılı sınır bölgesinde Siyonist Rejim Ordusu’nun ilk müdahale ekibinde görev alıyor.

Yüzlerce yaralı Suriyeli ile ilgilendiği birkaç yorucu aydan sonra, abisi ile birlikte eğitim için güneye geçecekler. Üst Düzey bir Nahal Komutanı, Yogev’le ilgili olarak “Geçtiğimiz birkaç ay içerisinde tecrübe ettiği vakalar, ortalama bir sağlık memurunun 10 yılda göreceği şeylere bedel” dedi.

Çavuş Yogev asla tereddüt etmiyor. Silahla başından yaralanmış bir mağdur için çatışma ortamına girmesi ya da kritik durumda olan 12 yaşındaki bir kız çocuğuna soluk borusu açması gibi acil müdahalelerle karşılaştığı oluyor.

Siyonist Rejim Ordusu tam bir sayı vermeyi reddetti, ancak tahminlere göre şimdiye kadar 800 yaralı Suriyeliyi ülkesinde “tedavi etti”. Bunlardan çoğunluğu kritik durumdayken yerel hastanelere alınmış olanlar. Diğerleri ise Siyonist Rejim Ordusu’nun, geçtiğimiz Mart ayında kurduğu ve ordunun sınır karakoluna yakın olarak konumlandırdığı, sahra hastanesinde tedavi ediliyor.

Sınır, yaralı Suriyelilerden ötürü fazlasıyla yoğun bir trafiğe sahne oluyor. Bu sebeple Golan’daki sağlık tugayı yaralıların tedavisi için tahsis edildi. Ayrıca çevre hastanelerden de iş yükünü azaltmak içim yardım alınıyor.

Kudüs yakınlarındaki Kibbutz Tzova’da doğan 20 yaşındaki Çavuş Yogev, yaralı Suriyelilerle beklenenden çok daha fazla ilgileniyor. Harp sağlık memuru olarak kendisi ayrıca Siyonist Rejim Ordusu’nun istikrarsız Suriye sınırındaki operasyonlarında, çatışmalar dahil, Nahal’ın tecrübeli erkek askerleriyle yan yana savaşıyor.

Yogev’in abisi Yitach, kardeşiyle ilgili yaptığı açıklamada, “Bizler bu haline şaşırmıyoruz. Kendisinin sadece elem dolu olaylara karşı değil, ayrıca zor durumlar içinde herhangi bir tereddüt ya da korku belirtisi göstermeksizin güçlü bir karakteri var” dedi.

“Eve döndüğünde dışarıya çıkar ve güzelce vakit geçirir, daha soru sormadan yaptığa işe ne kadar inandığı hakkında konuşur durur. Yardıma muhtaç zor durumdaki insanlarla nasıl görüştüğünü bizlere anlatır, ama bunları anlatırken ifadelerini abartmaz. Bir lise öğrencisi olarak bile, ‘İsrail’ ordusunda insanların hayatlarını kurtararak ve onlara yardım ederek anlamlı bir gelecek istediğini biliyor.”

Babası David Yogev ise kızı hakkında şunları söyledi “onun için katkıda bulunmak ve diğer insanlara yardım etmek her zaman için önemliydi. Onun geçtiğimiz birkaç ay içerisindeki çalışmaları göğsümü kabartıyor.”

Komutanları da kendisiyle gurur duyuyor ve “ sınırdaki en kritik bölgelere bile orduyla beraber gitme noktasında asla tereddüt etmiyor. Sınıra ulaşan her Suriyeliye bir defa bile düşünmeksizin tıbbi yardımda bulunuyor- sanki ‘İsrail’ askeriymiş gibi. Amacı her ne pahasına olursa olsun insanların hayatlarını kurtarmak” diyorlar.

Söz konusu sağlık memurlarının yaklaşık yarısı ‘İsrail’ ordusundaki ilk yılını tamamlıyor. Ayrıca mecburi askerliğini sağlık memuru olarak yapanların yarısı da bayan askerlerden oluşuyor. Gelecek aylarda Siyonist Rejim Ordusu, sağlık tugayı olarak bir ilke imza atacak ve ilk kadın doktor, harp tıp uzmanı olarak, Duvdevan komando birliğine katılacak. Orada hem doktor hem de bir asker olarak Siyonizme hizmet etmeye devam edecek.

Başa dön tuşu
Bugün 04 Şubat 2023 (14) içerik yüklenmiştir.