HaberlerKuzey AmerikaOrtadoğuSuriye

Suriyeli Yetkili: ABD’nin Suriye’deki Askeri Varlığının Artık Bir Anlamı Yok

Suriye Milli Meclisi Sekreteri, ABD’nin bir an evvel askerlerini Suriye topraklarından geri çekmesi gerektiğini çünkü bu varlığın artık bir anlamı ve kendisi için bir faydası olmadığını kaydetti.

Novosti Haber Ajansı’na mülakat veren Suriye Milli Meclisi Sekreteri Halid el Abud; ABD’nin bir an evvel kendi askerlerini Suriye topraklarından geri çekmesi gerektiğini, çünkü bu varlığın artık bir anlamı kalmadığını ve onların bu girişimden bir fayda elde etmediklerini vurguladı.

Abud, Amerikan askerlerinin varlığının Suriye’nin bölünme olasılığına bağlı olduğunu daha önce de söylediğini hatırlatarak, bu tehlikenin artık geride bırakıldığını bu nedenle ABD’nin askerlerini Suriye’de konuşlandırması için artık bir sebebin kalmadığını kaydetti.

Rusya ve ABD liderlerinin yapacağı görüşme ve iki taraf arasında Suriye konusunda anlaşma yapılabileceğine dair soru üzerine de Suriyeli yetkili; “Bu toplantıda muhakkak Suriye’deki durum da ele alınacak, ancak gerçek şu ki, Rusya Devlet Başkanı Suriye’de büyük kazanımlar elde etmiş ve müttefikler kazanmıştır, ancak Trump’ın bir şeyi yoktur.” açıklamasında bulundu.

CNN, ABD Başkanı Donald Trump ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Helsenki’de yapılacak görüşmede Suriye üzerinde anlaşma yapacaklarını bildirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Ekim 2022 (19) içerik yüklenmiştir.