DünyaHaberlerOrtadoğuSuriye

Suriye’nin BM Daimi Temsilcisi: Türkiye, Suriye’nin celladıdır

Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun hayal kırıklığına uğradığı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi toplantısında Suriye’nin Daimi Temsilcisi Caferi Ankara’ya sert çıktı. Caferi, Davutoğlu’nun gözünün içine bakarak “Türkiye, Suriye’nin celladıdır” dedi.

Yuvarlak masanın bir ucunda Türkiye adına Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, tam karşı ucunda da Ürdün var. Ancak Ürdün Bakan düzeyinde temsil edilmiyor.

Ne Amerika var masada, ne de Rusya veya Çin! Fransa ve İngiltere dışişleri bakanlarından başka dışişleri düzeyinde toplantıda bulunan tek tük isimlerden biri Ahmet Davutoğlu. Masanın uç kenarında ve kırgın sitem ediyor…

Masada Suriye’nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Beşşar Caferi de var. Davutoğlu’nun da tam karşı köşesinde oturuyor. Caferi, başını çevirmesine bile gerek kalmadan gözucuyla yüzüne, gözünün içine bakarak konuşuyor ve sesleniyor: “Türkiye, Suriye’nin celladı”.

Caferi, Davutoğlu’nun Suriye sınırları içerisinde yapılmasını önerdiği kamplar için de “Kendi ülkesinde yapmasını tavsiye ederim” ifadesini kullandı.

Bu sözler üzerine Türkiye adına Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Büyükelçi Ertuğrul Apakan söz aldı ve Caferi’ye, “Türkiye iki halkın da refahını istiyor” yanıtını verdi.

“Türkiye, Suriye’nin celladı” sözlerinin sahibi Suriye’nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Caferi, toplantı sonrası da konuşmasını sürdürdü.

Caferi, Türkiye hükümeti ile sorunları olduğunu ancak Türk halkı ile hiçbir sorunları olmadığını kaydetti.

Caferi, Türkiye’deki kamplarda, teröristlere eğitim verildiğini, savaş taktikleri öğretildiğini ve bu teröristlerin Suriye hükümeti, ordusu, polisi ve halkına karşı silah kullandığını söyledi.

Başa dön tuşu
Kapalı
Bugün 19 Eylül 2020 (25) içerik yüklenmiştir.