HaberlerOrtadoğuSuriye

Suriye’nin BM temsilcisi, terörist gruplardan muhalifler olarak bahsedilmesini eleştirdi

Suriye’nin BM temsilcisi, yeni raporunda terörist ve el-Kaide bağlantılı grupları ılımlı muhalifler olarak tanıtan genel sekreteri eleştirdi.

Suriye’nin BM temsilcisi Beşar Caferi dün güvenlik konseyinin açık oturumunda, BM genel sekreteri insani yardımlarından sorumlu yardımcısı Stefan O’brain’ın oturumda okunan raporundaki bazı bölümleri eleştirerek, Suriye’de terörist gruplardan silahlı muhalifler olarak söz edilmesinin kabul edilemeyceğini, zira bunun güvenlik konseyin terörizm ile mücadeledeki bildirisinin açık ihlali olduğunu ifade etti.

Beşar Caferi ayrıca genel sekreter Ban Ki-moon’un, el-Kaide bağlantılı gruplar ve teröristleri ılımlı adlandırdığı raporunu da eleştirerek, son günlerde sözde ılımlı söz konusu grupların patlayıcı maddelerle Şam’ı hedef aldıklarını, halkı öldürdüklerini fakat kimsenin onları kınamadığı ve hiçbir olağanüstü oturumun da düzenlenmediğini söyledi.

Benzer terör olaylarının bazı hükümetlerin dış politikasından kaynaklandığını belirten Caferi, olaylarda kurban edilenlerin Suriye halkı olduğunu, Irak’ın bir çok kentinde olduğu gibi Suriye kültürel mirasını da yok edenin ise terörizm olduğunu ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.