HaberlerDünyaOrtadoğuSuriye

Suriye’nin Deyrizzor kentine ABD öncülüğündeki saldırıda 3 sivil hayatını kaybetti

İşgalci Amerikan kuvvetleri bu sabah Deyrezzor doğu kırsalı el Şahil Köyünde düzenlediği hava indirme operasyonu esnasında 3 kişiyi öldürdü.

Yerel Kaynaklar SANA muhabirine açıklamalarında, işgalci Amerikan kuvvetlerine bağlı bir grup komandonun helikopterlerle Deyrezzor doğu kırsalında Fırat nehri kıyısındaki el Şahil Köyü’ne bir hava indirme hareketi düzenlediğini bunun paralelinde ev ve tarım arazilerine gelişigüzel ve yoğun bir şekilde ateş açmaları sonucunda 3 kişinin öldüğünü belirtti.

Geçen Perşembe günü de, ABD işgal güçlerinin desteklediği Suriye Demokratik Kürt Güçleri (SDG), Deyrizzor’daki Besitin ve El-Casmi köylerindeki konut binalarını kuşattıktan sonra çok sayıda sivili kaçırdı ve bilinmeyen bir yere götürdüler.

Son zamanlarda Suriye kaynakları, Suriye Kürt Demokratik Güçlerinin ABD’nin desteğiyle Suriye’nin kuzey ve kuzeybatısındaki teröristlere petrol satmaya yeniden başladığını bildirdi.

Kürt milisler, Amerikalı işgalcilerle birlikte, doğu ve kuzeydoğu Suriye’deki petrol ve gaz sahalarının çoğunu işgalinde tutuyorlar. 

Şam, ABD ve müttefiklerinin Suriye’deki eylemlerinin bu ülkenin işgali olduğunu defalarca dile getirdi./

Başa dön tuşu
Bugün 30 Mart 2023 (28) içerik yüklenmiştir.