HaberlerOrtadoğuSuriye

Suriye’nin Direnişçi Lideri Beşşar Esad: Ülkenin Kuzeyindeki Kontrolü Geri Alacağız

Rus NTV televizyonuna konuşan Esad, “Ülkemizde iç savaş yok, zira iç savaş inançlar arası, etnik, dini ve diğer çatışmalara dayanıyor. Suriye’de böyle bir şey yok. İstediğiniz herhangi bir yere, özellikle de hükümetin kontrol ettiği bölgelere gidebilir ve orada Suriye toplumunun tüm tabakalarının barış içinde yaşadıklarını görebilirsiniz, bu bir gerçek” ifadelerini kullandı. Esad, ‘Suriyelilerin birbirine ateş açmadığını, bunu paralı askerlerin ve teröristlerin yaptığını’ vurguladı.

Öte yandan Esad, 2021’de yeni bir dönem için devlet başkanlığı görevine aday olup olmayacağı konusunda henüz karar vermediğini söyledi. Suriye lideri, “Burada 2 faktör var. Birincisi benim isteğim ve o da ikinci faktöre, yani Suriye halkının iradesine bağlı” diye konuştu ve şöyle devam etti: “Önümüzde daha 3 yıl var. O zamana kadar, 2021’e kadar Suriye halkı aynı kişiyi, aynı devlet başkanını kabul etmeye hazır olacak mı, olmayacak mı? Eğer hazır olurlarsa, bunu düşünürüm, ancak şu an henüz erken, önümüzde 3 yıl var.”

Bununla birlikte Esad’a göre IŞİD ve Fetih el Şam (el Nusra Cephesi) militanları, Batılı ülkelerin desteği sayesinde halifelik kurmak için yeniden dönecek: “Geri dönecekler çünkü Batılı güçler onları farklı isimler altında yeniden ve yeniden kullanıyor olacak.”

Militanların 30 yıl önce Afganistan’da olduklarını ve o zamanki ABD Başkanı Ronald Reagan’ın onlara terörist değil ‘kutsal savaşçılar’ diye seslendiğini belirten Esad, sözlerini şöyle sürdürdü: “Şimdi onlara ‘terörist’ diyorlar, fakat aynı zamanda kullanıyorlar. Belki de 10 yıl sonra onları başka bir yerde, başka bir isim altında yine kullanıyor olacaklar, bu sadece bir marka değiştirme işlemi. Batı’nın bir aracı.”

Esad, ülkede kimyasal silahların kullanımıyla ilgili iddialara bağlı provokasyonların önüne geçilmesinin de mümkün olmadığını söyledi. Bu tür provokasyonların Batı ülkeleri ve medyası tarafından üretildiğine dikkat çeken Esad, şöyle konuştu: “Bu provokasyonların gerçeklerle hiçbir alakası yok. Bu sadece onların kendi hayal güçlerinin, medya araçlarının hayal gücünün bir meyvesi, kendi medya kuruluşları tarafından uydurulan ve ardından internet ve diğer medya araçları üzerinden dünyaya yayılan bir şey. Bu nedenle provokasyonların önlenmesi imkânsız.”

Esad, “Amerikalılar sürekli olarak yalan söylüyor ve hemen saldırıya geçiyor. Uluslararası normlara saygı olmadıkça, etkili Birleşmiş Milletler (BM) kurumları olmadıkça provokasyonların önlenebileceğini söyleyemezsiniz, dünya orman kanunlarına göre yönetiliyor ifadelerini kullandı.

Bazı Batılı politikacıların, Suriye’nin yeniden inşasına mevcut hükümet kaldığı sürece yardımcı olmayacakları yönündeki ifadeleri değerlendiren Esad, “Bu, Suriye savaşı boyunca Batı’nın en iyi açıklaması” dedi.

Yeniden yapılanma konusuna Avrupa ve ABD’yi çekme niyetinde olmadıklarını söyleyen Esad, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bunu yapmalarına izin vermeyeceğiz. Para ile gelsinler ya da gelmesinler. Borç mu yardım mı verecekler, ne olursa olsun, Batı’ya ihtiyacımız yok. Batı, ‘dürüstlük’ kavramına çok uzak, onlar vermiyor sadece alıyor”.

Ülkesinin sadece kendi gücüne ve zor durumlarda dostların yardımına güvendiğini kaydeden Suriye lideri, “Muhtemelen Suriye’nin yeniden yapılanması daha fazla zaman alacak ama yine de endişe için sebep yok” diye konuştu.

Birçok Avrupa şirketinin Suriye pazarına girmeye çalıştığına dikkat çeken Esad, ama tek dertlerinin para olduğunu kaydederek, “Söz konusu savaş sonrası ülkenin yeniden inşası olunca bu yaklaşık 400 milyar demek, bu kocaman bir piyasa, tam bir ekonomi, yatırımlar demek” ifadelerini kullandı.

Savaşın devam etmesine rağmen ülkeyi eski hale getirmek için yeterli güce sahip olduklarını söyleyen Suriye lideri, “Bundan eminiz” dedi.

Esad, “Para yoksa dostlarımızdan, yurtdışındaki Suriyelilerden, hazinemizden borç alırız” dedi.

Ülkenin kuzey bölgelerinin işgalden kurtarmanın iki yolu olduğunu söyleyen Esad, birinin uzlaşı olduğunu kaydederek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Suriye’nin kuzeyindeki birçok yeri normal hayata döndürmeyi başardık. İnsanların normal yaşadığı, devlet kurumlarının da normal işlediği duruma uzlaşı yoluyla geri döndük. İkinci yol, teröristlere saldırmak. Tabii eğer teslim olmaz ve uzlaşıya razı olmazlarsa. Onlarla savaşır kontrolü güç yoluyla geri alırız. Bu elbette bizim için iyi bir seçenek değil ama bu, ülkenin kontrolünü almak için tek yol”.

Esad, “ABD, yeniden kaos yaratmak için Türkiye’ye Suriye’nin kuzeyindeki duruma karışmasını söyledi. Tüm bu topraklar, başkasının değil ABD’nin kontrolünde” diye kaydetti./Sputnik

Başa dön tuşu
Bugün 30 Eylül 2022 (12) içerik yüklenmiştir.