HaberlerOrtadoğuSuriye

Suriye’nin Direnişi Lideri Beşşar Esad: Türkiye’nin Afrin operasyonu terörizme destek içindir

Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esad bugün Şam’da İran Dış İlişkiler Stratejik Konseyi Başkanı Kemal Harrazi ve ona eşlik eden heyeti ile yaptığı görüşmede, İran İslam Cumhuriyeti’ne Suriye halkına desteğinden dolayı teşekkür ederken, Türkiye yönetiminin Suriye’nin kuzeyindeki operasyonunu eleştirdi.

Görüşmede Esad Suriye ve Irak’ta terör ve destekçilerine karşı sağlanan zaferlerin yanı sıra İran’ın nükleer programında verdiği mücadelenin bölge devletleri ve halklarına karşı hazırlanan dış planları çökerttiğini belirtti. Esad bu planlarda bölge devletleri ve halklarının parçalanması, egemenlik ve bağımsız kararlarının hegemonyaya alınmasının amaçlandığına dikkat çekti.

İran’ın özellikle terörle mücadele başta olmak üzere Suriye’ye muhtelif yönlü desteğine işaret eden Esad; bu desteğin teröre karşı zaferlerde önemli bir rol oynadığını kaydetti.

Türkiye yönetiminin Halep kırsalının kuzeyi Afrin bölgesine yönelik operasyonu ile ilgili olarak Esad: “bu saldırı Erdoğan rejiminin Suriye’de krizin başından beri Suriye ve halkına karşı düşmanca tutum ve politikalarının bir parçasıdır. Erdoğan rejimi krizin ilk başından beri muhtelif isimlerle terör örgütlere muhtelif destekler temin etmeye dayalı bir tutum takındı” dedi.

Harrazi de görüşmede, bölge ve halklarını hedef alan dış planlara karşı Suriye ve İran arasında karşılıklı görüş alışverişi, koordinasyon ve işbirliğinin sürdürülmesi önemini vurguladı.

Diğer yandan Suriye Başbakan Yardımcısı Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Velid Muallim Harrazi ve ona eşlik eden heyet ile bir araya gelerek Suriye ve bölgedeki son gelişmeleri ayrıntılarıyla masaya yatırdılar

Başa dön tuşu
Bugün 20 Eylül 2021 (14) içerik yüklenmiştir.