HaberlerOrtadoğuSuriye

Suriye’nin Dostları(Düşmanları) bundan sonra gizli adımlar atacak

Suriye Dostları Toplantısı’nın kapanış konuşmasını yapan el-Sani, Suriye için atılacak adımların bundan sonra “gizli” olacağını söyledi.

AFP’nin aktardığı habere göre, toplantıya ev sahipliği yapan Katar dışişleri bakanı Hamad bin Casim el-Sani, “Suriye’de sahada yaşanan durumu değiştirmek için alınacak pratik tedbirlerin gizli adımlarla” uygulanacağını ifade etti.

İki ülke dışındaki ülkelerin muhaliflere ulaştırılacak silahların nasıl koordine edileceğine dair fikir birliğine vardığını belirten Casim el-Sani, “Suriye’de adaletin tesis edilmesi için” gücün çok önemli bir kaynak olduğunu belirtti ve Suriye’de barışın sağlanabilmesi için muhaliflere muhakkak silah ulaştırılması gerektiğini ifade etti.

Öte yandan Amerikan Dışişleri Bakanı John Kerry, Doha’daki Suriye Dostları Toplantısında yaptığı açıklamalarda Suriye halkının tercihlerine saygı duyulması gerektiğini belirtti.

Uluslararası toplumun Suriye krizini çözmek için bir araya geldiğini ifade eden Kerry, krizin çözülmesi için tarafların her ikisinin de tavizler vermesi gerektiğini belirtti.

Kerry, Esad güçlerinin son dönemde sahadaki durumu kendi lehlerine çevirdiğini söyledi ve Suriye krizinin bölgede büyük mezhep çatışmasına döneşebileceğini belirterek bu durumun kabul edilemeyeceğini ifade etti. Kerry, Suriye’de siyasi çözümün bir an önce başlaması gerektiğini söyledi.

İran’ın Suriye’ye müdahil olduğunu belirten Kerry, bu durumun siyasi çabaların önündeki en büyük engel olduğunu ifade etti.

Muhaliflerin daha fazla desteğe ihtiyacı olduğuna değinen Kerry, “Cenevre toplantısının gerçekleşebilmesi için, sahadaki dengesizlik durumunun bir an önce giderilmesi gerektiği” tezini savundu.

Bu amaca matuf olarak Kerry, Amerika’nın ve diğer ülkelerin her birinin kendi tercih edeceği yollarla muhaliflere olan askeri ve siyasi yardımları arttıracağını kaydetti.

Başa dön tuşu
Bugün 01 Ekim 2023 (29) içerik yüklenmiştir.