HaberlerOrtadoğuSuriye

Suriye’nin güneyinde ÖSO’ya bağlı büyük bir grup hükümet güçlerinin tarafına geçti

Suriye’nin güneyindeki gerilimi azaltma bölgesinde Özgür Suriye Ordusuna (ÖSO) bağlı ilk büyük grubun meşru hükümet güçlerinin tarafına geçtiği bildirildi.

Sputnik’in bildirdiğine göre Rusya’nın Suriye’deki tarafları uzlaştırma merkezinden yapılan açıklamada, “22 Haziran’da Rusya’nın Suriye’deki tarafları uzlaştırma merkezi ve Suriye hükümet yetkililerinin güney gerilimi azaltma bölgesinde ÖSO militanlarıyla yaptıkları görüşmelerden sonra Tacamaua al Viyat al-Umari adlı büyük grubun lideri Vejdi ebu Sles, Suriye hükümetinin tarafına geçtiklerini beyan etti” ifadelerine yer verildi.
Açıklamada ayrıca, yapılan görüşmelerin sonunda grubun lideri Vejdi ebu Sles’in, başında bulunduğu grubun bundan böyle Suriye ordusuyla birlikte ülkenin güneyinde Fetih el Şam (El Nusra Cephesi) ve IŞİD’e karşı savaşacağını söylediği ifade edildi.

Rusya’nın Suriye’deki tarafları uzlaştırma merkezi, bu akşam itibarıyla Suriye hükümet güçlerine bağlı ilk birliklerin güney gerilimi azaltma bölgesinde bulunan Dama ve Aş-Şiyah yerleşimlerine girdiklerini açıkladı.

Merkezin yayınladığı açıklamada, “Cuma akşamına doğru Suriye hükümet ordusuna bağlı ilk birlikler güney gerilimi azaltma bölgesinde bulunan Dama ve Aş-Şiyah yerleşimlerine girdi” dendi.

Suriye ordusu daha önce en-Nusra gibi terör örgütlerine, teslim veya savaştan birini seçmeleri için ültimatom vermişti. Terör örgütleri halı hazırda genellikle Dera ve Suveyda eyaletlerinde bulunuyorlar.

Bu ültimatom’ın süresinin dolması ardından Suriye ordusunun Dera’nın doğusunda terör örgütlerine bağlı güçlerin saflarına saldırı başlattığı bildirilmekte.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Eylül 2022 (22) içerik yüklenmiştir.