HaberlerKuzey AmerikaOrtadoğuSuriye

Suriye’nin içişlerine açıkça müdahale eden ABD kınandı

Suriye Dışişleri Bakanlığı, ABD Dışişleri Bakanı Kerry’nin dün Kahire’de yaptığı açıklamasının Suriye’nin içişlerine açıkça müdahale olduğunu belirtti.

Suriye Dışişleri Bakanlığından bir yetkili dün “ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin Kahire’de yaptığı açıklaması, Cenevre-2 konferansı daha düzenlenmeden onu baltalama amacını taşıyor ve bu açıklama aynı zamanda Suriye’nin içişlerine açıkça müdahalesi ve bu ülke halkının kendi geleceğini kendisi belirleme hakkına saldırı niteliğinde” dedi.

Suriye’nin resmi haber ajansı SANA’nın bildirdiğine göre, Suriyeli bu yetkili ayrıca “ABD, Cenevre-2 konferansının düzenlenmesiyle ilgili olarak Rusya’yla işbirliği konusunda dürüstse, John Kerry de şunu bilmeli ki, Suriye’nın siyasi geleceği ve liderini belirlemek hiçbir ecnebi müdahalesi olmadan sadece Suriye halkının hakkıdır” diye vurguladı.

Mısır’ın başkenti Kahire’yi ziyaret eden ABD Dışişleri Bakanı Kerry dün bir basın toplantısında “Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esad’ın bu ülkenin geleceğinde rol oynaması zor. Üstelik manevi gücünü de kaybetmiş durumunda” diye konuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 04 Şubat 2023 (14) içerik yüklenmiştir.