HaberlerLübnanOrtadoğuSuriye

Suriye’nin Kuseyr kenti belediye başkanı: Teröristleri şehirden halk kovmuştur

Suriye’nin Lübnan sınırında bulunan Kuseyr kentinin belediye başkanı Hizbullah’ın kenti korumak için savaşçı gönderdiği yönündeki haberlere açıklık getirdi.

El Alem televizyonuna açıklamada bulunan Kuseyr kenti Belediye Başkanı Hasan Zuayter, Hizbullah’ın silahlı gruplara karşı savaşmak üzere Suriye’ye asker gönderdiğine ilişkin haberleri yalanladı.

Silahlı grupların Suriye Lübnan sınırındaki köylere yönelik saldırılarının yaklaşık bir yıldır devam ettiğini belirten Zuayter, “Kuseyr kenti ve çevresindeki köylere saldıranlar Suriyeli değiller, Suriye’ye dışarıdan gelen bu militanlar, Lübnan’ı özellikle de Lübnanlı Şiileri buradaki çatışmaların içine çekmek istiyorlar” dedi.

Kuseyr kenti ve çevresinde yaşanan çatışmalarda Hizbullah’ın hiçbir şekilde yer almadığını belirten Belediye Başkanı Hasan Zuayter, “bu bölgede Lübnanlılar yaşamaktadır. Birçok kişi silahlı grupların baskıları sebebiyle buradan göç etmek zorunda kaldı. Evlerini ve yerlerini terk etmek istemeyenler ise kadınları ve çocukları Lübnan’a göndererek silahlanıp kendilerini korumaya başladılar” dedi.

El Arabiya televizyonu, Kuseyr halkı tarafından oluşturulan halk komitelerine mensup milislerin görüntülerini yayımlayarak bu şahısların Hizbullah savaşçısı olduğunu iddia etmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 12 Haziran 2021 (21) içerik yüklenmiştir.