HaberlerOrtadoğuSuriye

Suriye’nin kuzeybatı cephesinde sessiz ama büyük bir savaş sürüyor

Suriye’nin Hama kırsalında yer alan Gab düzlükleri, bir süredir büyük bir savaşa sahne oluyor. Ordu ve Nusra Cephesi arasında sürekli el değiştiren köyler ve tepeler savaşın gidişatını belirlerken, iki taraf da bölgeye büyük yığınak yapıyor.

Suriye’nin kuzeybatı cephesinde, bir süredir sessiz ama büyük bir savaş sürüyor.

Savaşın merkezi, İdlib ile Hama arasında yer alan Gab düzlükleri. Gab, yalnızca Suriye’nin merkez aksında yer alan Hama’ya açılan kapı olması nedeniyle değil, çetelerin Lazkiye’ye yönelik saldırıları için de stratejik önemde.

Es-Sefir’den Alaa Halabi’nin makalesine göre, bölgeye büyük bir saldırı başlatan “Fetih Ordusu” bileşenlerinden Nusra Cephesi, Halep kırsalından Gab’a çok sayıda militan kaydırmış durumda.

Suriye ordusu da, Hama merkez ve Hama kırsalına büyük yığınak yapmaya başladı. Ordunun Cisreşşuğur’a ilerleyişi, Nusra’nın açtığı yeni cepheler sonucunda şimdilik akamete uğradı.

Sahadaki askeri kaynaklar, Curin, Bahsa ve Kala’ya yönelik Nusra saldırılarının orduyu oyaladığını ve Gab’a “konsantre” olmanın neredeyse imkansız olduğunu söylüyor.

Ordunun Gab ve bölgesindeki önemli dayanak noktalarından birisi de yerel milislerin ordu saflarına katılıyor oluşu. Bölgede çok sayıda Alevi ve Hıristiyan köyü bulunuyor.

Es-Sefir’e konuşan kaynak, muhalefet propagandasının abartılı olduğunu, ordunun Zeyzun ve Tel Hamki dışında bölgeyi kontrol ettiğini savunuyor.

Muhalefet kaynakları, ordunun Gab’ın güneyine doğru çekildiğini söylüyor.

Ordu kaynağı, çetelerin Bahsa’daki ilerleyişinin yeni milis katılımlarıyla durdurulduğunu, moralin yükseldiğini ve askerleri hızlı hareket eden küçük gruplara bölme fırsatının elde edildiğini belirtiyor.

Bölgedeki yerel kaynaklar, çetelerin tehdidinin farkında olduklarını söyleyerek, “Topraklarımızın kıymetinin farkındayız. Onu tüm gücümüzle savunacağız. Buradaki savaş belirleyici ve varlığımızla ilgili” diyor.

Nusra Cephesi ve diğer silahlı gruplar, Halep üzerinden bölgeye çok sayıda militan kaydırdı.

Başa dön tuşu
Bugün 16 Eylül 2021 (17) içerik yüklenmiştir.