HaberlerİranOrtadoğuSuriye

Suriye’nin onarım sürecinde İran’a kolaylıklar sağlanacak

Suriye başbakanı İmad Hamis, İran ulaştırma ve iskan bakanı Abbas Ahundi ile Şam’da yapılan görüşmede Suriye onarılmasında İran’a kolaylıklar sağlanacağını, bu bağlamdaki engellerin kaldırılacağını belirtti.

Yapılan görüşmede İmad Hamis Suriye’nin imarı ve onarılma sürecine İran’ın katılımını olumlu karşıladığını söyledi.
Tahran ve şam arasındaki siyasi ilişkilerin seçkin seviyesinden memnuniyetini belirten Suriye başbakanı, iki ülke arasında ticari ilişkilerin güçlenerek artması gerektiğini belirtti.
İran ulaştırma ve iskan bakanı Abbas Ahundi de İran’ın özel ve kamu sektörlerinin Suriye’nin onarılma sürecine katılmaya hazır olduklarını belirtti.
İki taraf arasında imzalanan anlaşmaların gerçekleşmesi için gerçekçi bir planın hazırlanması gerektiğini belirten Ahundi bu bağlamda bazı yasaların tashih edilmesi ve uzun vadeli anlaşmaların gerçekleşmesi için takip komitelerin kurulması gerektiğini vurguladı.
Bakan Ahundi ayrıca Suriye iskan ve meslekler bakanı ile de görüşmede İran’ın inşaat, yol ve köprü yapımı alanlarında üstün deneyimlere sahip olduğunu, tecrübelerini Suriyeli uzmanlarla paylaşabileceğini söyledi.
Suriyeli bakan Hüseyin Arnus da yapılan görüşmede ikili ilişkilerin konut, yol ve genel mesleklerde ortak çalışmaların geliştirilmesi bağlamında çok önemli olduğunu vurguldı.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Mayıs 2022 (16) içerik yüklenmiştir.