HaberlerOrtadoğuSuriye

Suriye’nin Rakka kentinde iki toplu mezar bulundu

Suriye kaynakları, Rakka şehrinin batısında IŞİD tarafından öldürülenlere ait iki toplu mezar bulunduğunu bildirdi.

SANA haber ajansının ordudan bir komutandan naklen bildirdiğine göre Rakka’nın batı bölgelerinin kontrolünün Suriye ordusunun eline geçmesi ardından yerel kaynaklar, IŞİD terör örgütü tarafından öldürülen onlarca asker ve sivil insanların cesetlerinin yer aldığı iki toplu mezarın keşfedildiğini bildirdi.

Yerel bir yetkili ise toplu mezarlardan naaşların çıkarılmasına başlandığını ve binin bir kaç gün zaman alabileceğini belirtti.

Daha önce de Deyruzzur gibi Suriyenin diğer bazı bölgelerinde IŞİD tarafından öldürülenlere ait toplu mezarlar bulunmuştu. Deyruzzur’da ele geçirilen bir toplu mezarda 230 sivilin naaşı çıkarılmıştı.

Öte yandan Deyrezzor Kenti ve kırsalında IŞİD’ten kurtarılan bölgelerde arama tarama operasyonlarını sürdüren Suriye ordusu dün yine bir kısmı ABD yapımı olan büyük miktarda silah ve mühimmatın yanı sıra yayın cihazları ve iletişim cihazları ele geçirdi.

SANA muhabiri teröristlerin yok edilmeleri öncesinde özel ve kamu mülklere yerleştirdikleri bubi tuzaklarını etkisizleştirme ve vatandaşların evlerine güvenli bir şekilde dönmelerini amaçlayan tarama operasyonlarında IŞİD’e ait yeni cephane depoları ve karargahların bulunduğunu belirtti.

Ele geçirilen gelişmiş roketler ve ağır silahların bir kısmının ABD yapımı olduklarına dikkat çeken muhabir; muhtelif tür roket ve füzeler, patlayıcı kemerleri, bomba düzenekleri, patlayıcı ve patlayıcı hazırlamada kullanılan madde ve ekipmanlar da ele geçirildiğini aktardı. Muhabir aynı zamanda gaz maskeleri ve bomba düzeneklerini uzaktan havaya uçurma ekipmanları bulunduğunu da sözlerine ekledi.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Eylül 2021 (10) içerik yüklenmiştir.