ArabistanAvrupaHaberlerOrtadoğuSuriye

Suriye’nin yıkımına çalışan Suudi Kralı Cenevre-2’ye destek verecek

Kral Abdullah bin Abdülaziz el-Suud’un Putin’le gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde Cenevre’de ikinci bir uluslararası konferansın toplanmasına destek vereceğini ifade ettiği açıklandı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in dış politika danışmanı Yuri Uşakov, Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdülaziz el-Suud’un Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde Suriye krizinin çözümü için Cenevre’de ikinci bir uluslararası konferansın toplanmasına destek vereceğini ifade ettiğini söyledi.

Düzenlediği basın toplantısında konuşan Uşakov, Putin’in son birkaç gün içinde Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülke liderleri ile yoğun bir telefon diplomasisi gerçekleştirdiğini hatırlattı. 10 Kasım’da Suudi Kralı ile Putin’in telefonda görüştüğünü belirten Uşakov, 14 Kasım’da Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esad, 16 Kasım’da Mısır geçici Cumhurbaşkanı Adli Mansur ve 18 Kasım’da da İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile telefon diplomasisi yaptığını hatırlattı.

Kremlin danışmanı görüşmelerin Suriye krizi ve Cenevre-2’nin hazırlığı çerçevesinde gerçekleştiğini belirtti.

Suudi Arabistan’la bir kısım nüanslarda farklı bakışları olduğunu ifade eden Uşakov, “Rusya ve Suudi Arabistan Cenevre’de konferansın toplanması konusunda genel olarak hemfikir. Taraflar uluslararası konferansın toplanmasına destek vermeye hazır olduklarını da vurguladı.” dedi.

Uşakov, İsrail Başbakanı Benjamin Netenyahu’nun Putin’le görüşmesinde Suriye krizi başta olmak üzere bölgesel sorunlar ve İran nükleer programının ele alındığını hatırlattı. Görüşmede İsrail Başbakanı, Suriye kimyasal sorunun çözümünde olduğu gibi, İran nükleer sorununun çözülmesini talep etmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Şubat 2023 (14) içerik yüklenmiştir.