HaberlerOrtadoğuSuriye

Suriye’nin Zebedani bölgesinde tünel savaşları yapılıyor

Suriye ordusu ve Hizbullah’ın Zebedani’de silahlı gruplar tarafından kazılmış tünellere operasyonlar yaptığı bildirildi.

El Meyadin televizyonu, Zebedani’deki çatışmalarla ilgili haberinde tünellerdeki savaşın çok daha şiddetli geçtiğini bildirdi.

El Meyadin Muhabiri Zehra Dirani, konuyla ilgili haberinde şunları söyledi:

“Zebedani’deki tüneller savaşı yüzeydeki savaştan daha şiddetli sürüyor. Silahlı grupların Zebedani’de kazdığı tünellerle yer altında adeta yeni bir şehir oluşturmuş bulunuyor. Silahlı gruplar bu bölgede ilan edilen ateşkesi, güçlerini takviye edip bu bölgede daha fazla kalmak yönünde kullanıyor.

Onlar Cober tecrübesinden yararlanarak birçok tünel kazmış ve daha uzun süre savaşabilmek için yığınak yapmışlar.

Ancak Suriye ordusu ve Lübnan Direniş güçleri bu durumu bilerek tünelleri belirleyen ekipler oluşturdular ve belirlenen tünelleri tahrip ediyorlar.

Şimdiye kadar 4 tünel imha edildi. Kentin güney kesiminde Direniş güçleri tarafından imha edilen ilk tünel 63 metre uzunluğundaydı ve kentin muhtelif mahallelerine açılıyordu ve silahlı gruplar burayı lojistik ikmali için kullanıyordu.

70 metre uzunluğundaki ikinci tünel Zebedani düzlüklerinden Madaya bölgesine uzanıyordu ve silahlı gruplar bunu lojistik tedariki ve sızma operasyonları için kullanıyordu. İki yan kolu olan bu tünel, Suriye ordusu yetkililerinin belirttiğinde göre büyük bir dikkat ve özenle tasarlanmıştı.

Tünel arama çalışmaları sona ermiş değil, Suriye ordusu ve Lübnan Direnişi güçleri, çoğu birbirine bağlanan bu karmaşık tünel ağı konusunda oldukça fazla istihbarata sahip; ama saha komutanlarının dediğine göre burada Cober senaryosu tecrübesi tekrar edilmeyecek. Burası Cober’den farklı; çünkü silahlı grupların tüm destek yolları kesilmiş durumda.”

Başa dön tuşu
Bugün 18 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.