HaberlerOrtadoğuSuriye

Suriye’nin Zebedani, Foa ve Keferya beldelerinde ateşkes uzatıldı

Suriye’nin Zebedani, Foa ve Keferya beldelerinde ilan edilen ateşkesin 72 saat daha uzatıldığı açıklandı.

El Alem televizyonu, Zebedani’de 72 saat daha uzatılan ateşkesin terörist grupların kuşatması altında bulunan İdlib’in Foa ve Keferya beldeleri için de geçerli olduğunu ve yeni bir uzatma olmazsa Cumartesi sabahı sona ereceğini bildirdi.

Habere göre 72 saatlik bu süre içerisinde Zebedani’deki terörist grupların beldeyi terk etmesi, Foa ve Keferya’da kuşatma altında bulunan halka da insani yardım ulaştırılması sağlanacak.

Suriye Ulusal Uzlaşma Bakanlığı danışmanlarından Ahmed Munir, yapılan anlaşmayı Suriye ordusu ve Hizbullah’ın Zebedani’deki zaferine borçlu olduklarını belirterek “Teröristler, halkanın daraldığını görünce Zebedani, Foa ve Keferya’da ateşkesi kabul ettiler” dedi.

Suriye Tadamun Partisi Genel Sekreteri Selim el-Harat da Zebedani’deki terörist grupların çekilmesi karşılığında Foa ve Keferya’ya gıda yardımı ulaştırılmasını öngören ateşkesle ilgili olarak “Ateşkes, alınabilecek en iyi karardı. Zebedani savaşı bizim için hayati öneme sahipti. Buradaki zafer daha sonraki zaferlerin öncüsüdür. Zebedani’deki teröristlerin yenilmesinden sonra Doğu Guta’da nihai zaferin yolu açıldı” dedi.

Selim el-Harat, bazı teröristlerin ateşkese rağmen Foa ve Keferya’ya havan topu saldırıları düzenleyip ateşkesi bozmaya çalıştıklarını; ancak Suriye ordusu, Halk Savunma Güçleri ve Hizbullah’ın ateşkese bağlı kalarak ateşkesin bozulmasına izin vermediklerini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Eylül 2021 (11) içerik yüklenmiştir.