HaberlerOrtadoğuSuriye

Suriye’ye Karşı Ekonomik Yaptırımlar Kaldırılmalıdır

Ekonomik Yaptırımlar Kaldırılmalıdır

Suriye Sağlık Bakanı Nizar Yazıcı da birleşmiş Milletler genel sekreterinin insani işlerden sorumlu vekili ve acil yardım koordinatörü Mark Lowcock ile bir araya gelerek, insani yardımların istisnasız tüm bölgelere ulaştırılması konusunda işbirliği olanaklarını inceledi.

Bakan Yazıcı ekonomik yaptırımların sağlık sektörü başta olmak üzere halka verilen hizmetleri ciddi şekilde olumsuz etkilediğine vurgu yaparken, bu yaptırımların kaldırılması gereğinin altını çizdi.

Savaş ve yaptırımların dayattığı zorluklara rağmen sağlık hizmetlerinin nitelik ve nicelik açısından devam ettiğini ifade eden Bakan Yazıcı, aynı zamanda terör örgütleri tarafından sistematik bir şekilde hedef alınan hastane ve sağlık merkezlerinin onarım çalışmalarının da sürdürüldüğünü kaydetti.

Lowcock BM’nin Suriye halkının sağlık hizmetlerinin temin edilmesi için gereken yardım ve desteği sağlama sorumluluğuna bağlı olduğunu, bu konuda Suriye hükümeti ile işbirliğinin pekiştirilmesi önemini ifade etti.

BM yetkilisi ekonomik yaptırımların yol açtığı sorunların tespiti üzerine çalışılacağını ve kaldırılması için çabalarda bulunacağını kaydetti.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Eylül 2021 (11) içerik yüklenmiştir.