HaberlerOrtadoğuSuriye

Suriye’yi hedef alan bombalı saldırılar düşmanların başarılardan rahatsızlıklarını kanıtladı

Suriye Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığı dün Şam’ın Mezze Semti ve Merce Semtinde meydana gelen iki bombalı terör eylemine ilişkin Birleşmiş Milletler (BM) genel sekreteri ve Uluslararası Güvenlik Konseyi başkanına eş iki mektup gönderdi.

Bakanlık mektubunda; dün Merce Semtinde meydana gelen bombalı terör eyleminin tarih ve ticaretin merkezi, yaya ve trafiğin yoğun olduğu bir bölgede meydana geldiğine dikkat çekerken, ilk verilere göre 13 vatandaşın şehit, 70’ten fazla vatandaşın da yaralandığına dikkat çekti. Aynı zamanda bölgedeki binalar, işyerleri, devlet kurumları ve araçlarda da büyük maddi hasarların oluştuğunu ekledi.

Terör gruplarının saldırılarında hiç bir şeyi istisna tutmadıklarına dikkat çeken Bakanlık, kilise, cami, okul, üniversite, hizmet kurumu, altyapı ve her şeyi sabote etmeye çalıştıklarını belirtti. Bakanlık teröristlerin aynı zamanda sivil yerleşim alanlarında vatandaşlara ve mülklerine gelişi güzel havan toplarıyla saldırdıklarını vurguladı.

Şam’ın Mezze Semtinde bomba yüklü bir araçla düzenlenen terör eyleminde Başbakan Vail el-Halaki’nin konvoyunun hedef alındığına işaret eden Bakanlık; bu eylemi gerçekleştirenler ve arakalarında duranların Suriye’deki krize siyasi çözümü reddettiklerini ortaya koyduklarını kaydetti. Bakanlık, bu çirkef terör eyleminin terör grupları ve eylemlerini organize edip sponsorluğunu yapanların krizin çözümüne ilişkin siyasi programın hayata geçirilmesinde sağlanan başarılardan rahatsızlıklarını kanıtladığını belirtti.

Suriye Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığı mektubunda; bu gibi korkak ve gaddar eylemlerin, teröristler ve destekleyicilerinin düştükleri iflas ve umutsuzlukla birlikte Suriye ve halkına kinlerini yansıttığını ifade etti.

Bakanlık Suriye Arap Cumhuriyetinin; masum insanların kurban gitmelerine neden olan bu terör eylemlerinin devam etmesi nedeninin, Kaide örgütüne tabi silahlı terör gruplarının aldıkları muhtelif tür destek olduğunu vurgulamak istediğini kaydetti.

Silahlı terör gruplarının muhtelif devletlerden silah, eğitim, finans ve her türlü desteği almalarıyla bu tür eylemlerini sürdürdüklerine dikkat çeken Bakanlık; terörü destekleyen devletlerin bu destekleriyle uluslararası kanunlar ve ilkelere ilaveten BM misakı ve terörle mücadele temellerini ciddi bir şekilde ihlal ettiklerinin altını çizdi.

Bakanlık Suriye’nin bir kez daha Uluslararası Güvenlik Konseyinden, yeri ve zamanı göz önünde bulundurulmaksızın terörle mücadele özenini belirtecek kararlı bir tutum alması talebini yinelediğine vurgu yaptı. Uluslararası Güvenlik Konseyinin tutumunda terörle mücadeleye ilişkin kararlarının hayata geçirilmesinde ciddi olduğunu göstermesi gerektiğini kaydeden Bakanlık; konseyin bu terör eylemlerine karşı herhangi bir icraatta bulunmamasının terörle mücadelede uluslararası toplumun çabalarında bir başarısızlığı yansıttığını ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 17 Haziran 2021 (29) içerik yüklenmiştir.