HaberlerOrtadoğuSuriye

Suriye’yi hedef alan dış komplolara karşı çıkılmalıdır

Suriye Halk Meclisi Başkanı Mahmut el-Ebraş Başkanlığında toplanan Halk Meclisi dün akşam, Cumhurbaşkanı Beşşar el-Esad yönetiminde yaşadığı metanetli ulusal birlik aracılığı ile Suriye’yi hedef alan dış komplolara karşı çıkmanın önemini belirtti.

Meclis başkanı el-Ebraş, milli davaları ve tutumlarından caydırmakla birlikte dışarıda alınan kararlardan uzak olarak kendini yapılandırma sürecini sabotaj etme yönündeki yabancı çabaların Suriye’nin yaşadığı sağlam ulusal birlik kayası üzerinde parçalanacağını söyledi.

Herkesi hedef alan fitneyi meydana gelmeden gömmeye çalışmak gerektiğini belirten el-Ebraş, Suriye’nin şanlı tarihi, halkı ve lideriyle kale gibi güçlü kalması için sahip oldukları her şeyi feda etmeye hazır olduklarını kaydetti.

Meclis Başkanı, vatandaşların haklı talepleri ile yabancı ajandaları uygulamak için bu talepler arkasında saklanma çabaları arasında fark gözetmeye ve bilinçli olma davetinde bulundu.

Ardından Meclis üyeleri; meydana gelen üzücü olaylarda sivil ve güvenlik güçlerinden şehit düşenlerin ruhlarına bir dakikalık saygı duruşunda bulundular.

Meclis üyeleri oturumda yaptıkları konuşmalarda; Cumhurbaşkanının aldığı kararların önemine işaret ederek tüm bunların vatan ve vatandaşların çıkarlarına hizmet ettiğini belirttiler. Ayrıca fitnenin meydana gelmesine izin vermemekle birlikte ulusal birliğin korunması ve son zamanlarda sağlanan önemli kalkınma başarılarını sahiplenme gereğinin altını çizdiler.

Meclis üyeleri; vatandaşların günlük hayatında karşılaştığı hizmetsel davaların çözülmesinin yanında yolsuzlukla mücadele ve bürokratik işlemlerin hızlandırılması hükümetin de planlarını uygulamadaki çalışmalarına yapılan denetimlerin etkinleştirilmesi çağrısında bulundular.

Oturumda, Cumhurbaşkanının onayladığı kararların incelenmesi ve raporlarının hazırlanması amacıyla uzman komisyonlara havale edilmesi kararı alındı. Kararlar arasında mecburi askerlik hizmetinin 18 aya düşürülmesi, Merkez Bankasının Maliye Bakanlığına 50 milyar liralık kredi vermesi, yasama otoritesi başkan ve üyelerine aylık maaşlarıyla ilgili kararname, bir kısım emeklilerin asgari maaşlarını belirleyen kararname, aylık maaşların arttırılmasını öngören kararname, askeri ve sivil emekli maaşların artırılması kararnamesi, gelir vergisinin yeniden düzenlenmesiyle ilgili kararnameler yer alıyor.

Halk Meclisi, yargıyla ilgili diğer kararnameleri de yasama ve anayasa komisyonuna havale ederek incelenmesi ve gerekli raporun hazırlanması kararı aldı.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.