ArabistanHaberlerİranOrtadoğu

Suud Rejimi İran Aleyhinde Asılsız İddialarına Devam Ediyor

El Arabiye televizyonuna konuşan Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el Cubeyr, bölgede İran ile rakip olduklarını vurgulayarak İran’dan bölgedeki politikalarını değiştirmesini istedi.

İran’ın bölgedeki politikaları nedeniyle Tahran’ın inzivaya çekildiğini ve baskı altında olduğunu söyleyen Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı, İran’ın bölgedeki politikalarını değiştirmesinin ciddi bir adım olacağını belirtti.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı, İran’a yönelik asılsız iddia ve suçlamalarına devam ederken Suud Rejimi 2015 yılında Yemen’e yönelik işgalini başlatmış ve rejimin saldırıları sonucunda binlerce sivil yaşamını yitirmişti.

Suud Rejimi Amerika ile birlikte bölgede İran fobi oluşturmaya çalışmakta ve İran karşısında farklı yöntemler kullanmaya çalışmakta. Bunlardan bazıları İran ekonomisi hedef almak için petrol üretimini arıtması ve İran içerisindeki halkın münafıkları terör örgütü gibi muhalif grupları desteklemesidir.

Suud Rejimi geçtiğimiz günlerde İran aleyhindeki asılsız iddialarına devam etmiş ve BM’ye yazılı belge göndererek İran’ın kendi deniz sularını ihlal ettiğini söylemişti.

Suudi Arabistan’ın BM temsilcisi yazılı olarak sunduğu belgenin diğer üye ülkelere de verileceğini söyleyerek İran’ın kendi deniz sularını kayık ve gemileri ile ihlal etmemesini istedi.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Eylül 2022 (18) içerik yüklenmiştir.