ArabistanHaberlerOrtadoğuYemen

Suud Rejimi Yemenli Gurbetçileri Suriye’de Savaşmak Üzere Görevlendiriyor

Yemenli Cumhur Gazetesi, Suudi Arabistan’ın Yemenli gençleri Nusra Cephesi ve sözde Özgür Ordu adlı Suriye’deki terör gruplarının yanında savaşmaları için geniş kapsamlı bir operasyon düzenlediğini ortaya çıkardı.

Gazete Yemenli kabile kaynağından naklen, Suudi Arabistan’dan geçen ay muhalefet işledikleri gerekçesiyle ülkeden gönderilen Yemenli gurbetçilerin, Suudi Arabistan yönetiminin Suriye’de savaşmaları için onları oyuna getirmeye çalıştığını ifade ederek, söz konusu gençlerin Suriye’de Suriye Ordusuna karşı savaşmak için Suudili subaylardan, Suriye’de savaşa katılmaları ardından Suudi ordusuna katılma vaatleriyle büyük teklifler aldıklarını belirtti.

Kaynak, Suudi Arabistan’ın Yemenli ve Afrikalıları askerileştirmek için Suudi dahilinde Taif ve Dammam’ın aralarında bulunduğu muhtelif bölgelerde askeri kamplar kurduklarını belirtti.

Kaynak, askerileştirilen bazı Yemenlilerin askeri kamplara taşındıklarını ve orada eğitimden geçtiklerini daha sonrada Suriye dahilinde çatışmalara katılmaya hazırlık olarak Türkiye’ye gönderildiklerini ortaya çıkardı.

Kaynak ayrıca, görevlendirilen Yemenli gurbetçilerin çoğunun, kendilerine önerilen teklifleri reddederek ülkelerine dönmeyi tercih ettiklerini belirterek, bazılarının Suriye’de savaşmak ve askerileştirilmeği kabul etmesi hedefiyle Suudi Arabistan’ın yurt dışına gönderilme hapishanelerine koyulduklarına işaret etti.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Haziran 2022 (4) içerik yüklenmiştir.