ArabistanHaberlerOrtadoğu

Suud’dan Sonra BAE’de Yolsuzluk Operasyonları Başlatacak

Arabi 21’in haberine göre; Abu Dabi Veliaht Prensi Muhammed Bin Zayid Al Nahyan, Merkez Bankası ve Devlet Güvenlik İdaresi’nden daha yüksek bir komitenin kurulması talimatı verdi.

Ayrıca, Muhammed Bin Zayid’in talimatıyla işadamlarının sermayelerini yurt dışına çıkarmasının önüne geçmek için ayrı bir komite kurulacak.

Bu komite, hem iş adamlarının sermayelerini yurt dışına çıkarmasının önüne geçecek hem de iş adamlarının devlet fonuna katkıda bulunmaları için çalışma yürütecek.

Arabi 21, kurulacak komitenin, iş adamları ve zenginlerin zorlanarak Devlet Fonu’na para aktarmalarını sağlama işini göreceğini iddia etti.

Dünyada ki milyarderlerin para hareketliliğini takip eden ve yılda bir bu konuda rapor yazan Wealth-X şirketinin yayınladığı son raporun Birleşik Arap Emirlikleri bölümünde yer alan bilgilere göre; Birleşik Arap Emirlikleri’nde 62 milyarder bulunuyor. Bunların toplam zenginliği 168 milyar dolar civarında. Ülkede ki normal zenginler yılda yüzde 4.3 oranında büyürken, 62 milyarder yılda yüzde 19.2 oranında büyüme kaydetti.

Suudi Arabistan, 4 Kasım 2017’de geniş çaplı bir tutuklama başlatmıştı. Muhammed Bin Selman’ın talimatıyla yapılan tutuklamalarda, dünyaca ünlü iş adamı Velid Bin Talal gibi önemli prensler de tutuklanmış, mal varlıkları dondurulmuştu.

Suudi Arabistan’ın eski Kralı Abdullah bin Abdulaziz’in oğlu Bat’ab Bin Abdullah ve Velid Bin Talal gibi birçok prens ve işadamı, mal varlıklarının kayda değer bir bölümünü devlet fonuna bağışlamak suretiyle serbest kalabilmişti.

O dönemde tutuklanan, mal varlığını devlet fonuna devretmeyi reddedip tutuklu yargılanmak üzere hapishaneye gönderilen 54 kişinin bulunduğu belirtiliyor.

Başa dön tuşu
Bugün 17 Mayıs 2022 (20) içerik yüklenmiştir.