ArabistanHaberlerOrtadoğu

Suudi Arabistan, Amerikalı işçiler için iş sahası açma gayretinde

Trump attığı bir tweetinde, “… Ortadoğudan Amerika’ya yüzlerce milyar dolar getiriyorum bu iş… iş ve iş demektir..” diye yazdı. ABD başkanı Donald Trump’ın başkan olduktan sonraki ilk yurt dışı gezisini Suudi Arabistan’a yapması, 110 milyar doları silah anlaşması olmak üzere bu ülkeyle toplam 350 milyar dolar değerinde bir anlaşma imzalamasına sebep oldu. Bu anlaşma Amerikan tarihinde en büyük silah anlaşması olarak tarihe geçti. Bu anlaşmanın yanı sıra 250 milyar dolar da Amerika veya Suudi Arabistan içinde muhtelif sanayi, ticari ve hizmetle ilgili projelerde yatırım yapılması kararlaştırılmıştır. Öyle ki bu projelerin her birinin icra edilmesi veya Suudi Arabistan’a mal satılması Amerika içinde yüzlerce iş alanının desteklediği gibi aynı zamanda binlerce yeni iş alanının açılmasını da beraberinde getirmesi ön görülmüştür.

Geçen yıl Amerikalı işçiler için yeni iş alanlarının açılması vaadiyle başkanlık seçimlerini kazanan Donald Trump için böylesine çok kârlı anlaşmaların imzalanmasının büyük önemi bulunuyor.

Elbette Trump ve danışmanları böylesine renkli ve zengin bir sofraya kavuşmak için ilk önce Suudi Arabistan rejimi aleyhinde geniş bir propaganda başlatarak bu ülkenin Batı Asya bölgesinde terörizmin asıl kaynağı olduğunu ve el-Kaide’ye yardımda bulunduğunu bildirdiler. Başkanlık seçim kampanyaları sırasında hatta Suudi Arabistan’dan petrol alımını durduracakları açıklamalarında bile bulundular.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Aralık 2023 (55) içerik yüklenmiştir.