AfrikaArabistanHaberlerOrtadoğu

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Cübeyr Tunus’a Gitti

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil Cubeyr, resmi ziyarette bulunduğu Tunus’ta, mevkidaşı Tayyib el-Bekkuş ile bir araya geldi.

Dışişleri Bakanlığında gerçekleşen görüşmeden sonra burada düzenlenen basın toplantısında konuşan Bekkuş, iki ülke arasındaki ilişkilerin bağımsızlık tarihinden öncesine uzandığını belirtti.

İki ülke ilişkilerinin geleceği konusunda iyimser olduğunu dile getiren Bekkuş, “İki ülkenin ilişkilerinin geleceği konusunda olumlu düşünüyorum. Çabalarımız yalnızca iki ülke halklarının değil tüm Arap dünyasının yararına olacaktır” dedi.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Cubeyr de görüşmede, Filistin, Suriye ve Libya’ya yönelik görüş alışverişinde bulunulduğunu ve barışçıl çözüm yöntemlerini ele aldıklarını söyledi.

Teröre karşı 30’dan fazla ülkenin bir araya gelmesiyle oluşan koalisyona da değinen Cubeyr, “Koalisyona üye olan İslam ülkeleri bu alanda diğerlerinin tecrübelerinden faydalanma imkanı bulacak” diye konuştu.

Cubeyr, Tunus’ta uzun yıllardır Suudi şirketlerin yatırımlarının bulunduğunu hatırlatarak, bunun yanı sıra Suudi Kalkınma Fonu’nun ülkenin kırsal kesimlerinde ve değişik bölgelerinde çalışmalar yürüttüğünü ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Aralık 2023 (40) içerik yüklenmiştir.