ArabistanHaberlerOrtadoğuYemen

Suudi Arabistan El Gayda Havaalanını Terketmek Zorunda Kaldı

Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri, Yemen’in doğusunda bulunan El Mahrah kentinde ki El Gayda havaalanını terk etti.

Suudi Arabistan öncülüğündeki Arap Koalisyon güçleri, Kasım 2017’de El Mahrah kentindeki El Gayda havaalanını işgal etmişti.

Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin Güney Yemen’deki birçok projeyi buradan yürüttüğü belirtiliyor.

Yemen’in müstefi cumhurbaşkanı Mansur Hadi’nin çağırısı üzerine Suudi Arabistan öncülüğündeki Arap Koalisyonu Mart 2015’te Yemen’e saldırı başlatmıştı.

Yemen’in Kuzeyindeki Ensarullah’ın kontrolündeki bölgeleri kontrol etmeyi amaçlayan Arap Koalisyonunun Amerika ve İsrail adına vekalet savaşı yürüttüğü ortaya çıkmıştı.

Birleşik Arap Emirlikleri ise Kuzey’den daha çok Güney Yemen’le ilgilenmiş, Güney Yemen Ordusu isimli ayrılıkçı örgütle beraber hareket etmişti.

Yemen’e ait Sukatra adası başta olmak üzere birçok Yemen toprağını işgal eden Birleşik Arap Emirlikleri zaman zaman Suudi Arabistan’la da ülkenin güneyinde fikir ayrılığına düşmüştü.

Kasım 2017’de Al Gayda havaalanını işgal eden Suudi Arabistan askeri güçleri, Aralık 2017’de ise kaçakçılık bahanesiyle askeri takviye göndermişti.

Havaalanının bulunduğu EL Mahrah kenti sakinleri Suudi Arabistan askeri varlığını protesto etmek için aylardır protesto gösterisi düzenliyordu.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Eylül 2022 (18) içerik yüklenmiştir.