ArabistanAsyaHaberlerOrtadoğu

Suudi Arabistan ile Rusya’dan petrol üretimini azaltma kararı

Suudi Arabistan Petrol Bakanı Halil el-Fatih ile Rus Mevkidaşı Aleksander Novak’ın petrol görüşmesinin ardından bu ürünün fiyatında yüzde 1,5 artış yaşandı.

Reuters’de yer alan habere göre Suudi Arabistan Petrol Bakanı Halil el-Fatih, bugün sabah saatlerinde Çin’in başkenti Pekin’de Rus Mevkidaşı Aleksander Novak ile görüştü.

Baş başa gerçeklenen görüşmede petrol piyasasının güç kazanabilmesi için 2017’nin ikinci yarısından Mart 2018’e kadar petrol üretiminde azaltma kararı üzerinde anlaştıkları belirtildi. Bu habere göre, görüşmenin ardından Dünya saat 02.55 itibarıyla Brent petrolünün varil fiyatı yüzde 1,6 artarak 51,63 doları buldu.

Daha önce OPEC’de alınan üretimi düşürme kararının uygulamaya geçmesine rağmen 2017’nin ilk aylarında petrol fiyatlarında herhangi bir artış kaydedilmedi. Dolayısıyla petrol üretimini azaltma kararı yeniden uzaltıldı.

Başkent Pekin’de Suudi Arabistan Petrol Bakanı ile Rus Mevkidaşı tarafından yayınlanan ortak açıklamada, petrol piyasasının dengelenmesi yönünde çaba harcayacakları vurgulandı.

Geçen sene Avusturya’nın başkenti Viyana’da OPEC üyesiyle üye olmayan ülkeler arasında gerçekleşen anlaşmada, 2017 yılının ilk yarısı için petrol üretim seviyesini günlük 1,8 milyon varil düşürme kararı alınmıştı.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Kasım 2021 (30) içerik yüklenmiştir.