HaberlerIrakOrtadoğu

Suudi Arabistan Irak’a kara sabotajları ile bu ülkenin sınırları için tehdit oluşturuyor

Irak ve Suriye, terör tehditlerini engellemek amacı ile sınır anlaşması imzaladığı bir sırada, Suudi Arabistan Irak’a kara sabotajları ile bu ülkenin sınırları için tehdit oluşturuyor.

Irak içişleri bakanı Kasım el-A’raci IŞİD terör grubunun hala Suriye’nin bazı bölgelerini işgalinde bulundurarak faaliyette olduğuna işaretle, Suriye ile ortak sınırlarda güvenliğin sağlanması için anlaşmaya vardıklarını duyurdu.
Irak ve Suriye son yıllarda ortak terör tehdidi ile karşı karşıya kaldılar fakat bu tehdit geçen miladi yılın ortalarından düşüş sürecine girerek giderek azaldı. Aslında terörizm ve terör grupları Irak ve Suriye’de 3 aşamalı bir süreçten geçtiler.
Terör grupları ilk başta Irak’ta şekillendiler. Aslında terör grupların Irak’ta şekillenmesi Amerika’nın 2003 yılında Irak’a saldırı ve işgalinin bir sonucuydu. İkinci etapta ise Suriye’de 2011 yılında huzursuzluk ve şiddet olayları başlayınca Irak’ta şekillenen terör grupları Arap-batı-İbri-Türk ekseni ve özellikle Amerika, Arabistan ve Türkiye’nin desteği ile Suriye’ye geçtiler ve Şam yönetimi terör savaşı ile karşı karşıya kaldı, öyle ki dünyanın 80 ülkesinden teröristler Suriye hükümetine karşı kanlı savaşa girdiler. Üçüncü etapta ise Suriye’de bulunan terörist gruplar Irak’ın topraklarına saldırdılar, böylece IŞİD teröristleri Haziran 2014’ten itibaren resmen Irak coğrafyasının 3’te 1’ini işgal ettiler.
Irak ve Suriye güvenlik şartlarının başlıca sebebi ise onların iki komşu olmasıdır. Bilinen bir güvenlik teorisine göre kaos ve krizin yaşandığı güvensiz merkezlere komşu konumunda olmak, yakın ülkelerin güvenliğine direkt etkisi olacaktır.
Irak ve Suriye 607 km ortak sınırları vardır ve bunun 400 km’si 2014 yılında IŞİD tarafından işgal edilmişti. Önemli olan konu ise Irak ordusu ve halk güçlerini IŞİD teröristleri ile mücadelesindeki başarıları ile eşzamanlı olarak Suriye ordusu ve müttefikleri de bu ülkede IŞİD terörizmine karşı başarılı oldular öyle ki hali hazırda IŞİD tarafından işgal edilen bölgelerin yaklaşık %98’i artık Suriye güçlerinin kontrolünde bulunuyor. IŞİD teröristlerin yenilgisi ve genel olarak Irak ve Suriye’de teröristlerin zayıflama sürecinin hızlanması ile birlikte iki ülke yetkilileri ortak sınırlar konusunda anlaşmaya vararak gerçekleştirecekleri işbirliği ile sınır güvenliğini korumaya ve böylece terör tehdidinin tekrar canlanması ve ihya olmasını engellemeye çalışıyorlar.
Önemli olan bir diğer konu ise Irak ve Suriye’nin son yıllarda terör tehdidine karşı kazandıkları acı tecrübeden yararlandıkları bir dönemde Suudi Arabistan’ın Irak ile sınır işbirliği yapmamasıdır. Irak sınır güçleri komutanı Hamid el-Hüseyni’nin belirttiğine göre Irak ve Arabistan sınırlarında mevcut sorunlar nedeni ile her gün Irak sınır güçlerinden bazılarının öldürülmesi veya yaralanmasına rağmen, Riyad rejimi Bağdat ile terörizm ile mücadele konusunda işbirliği yapmıyor.
Gerçi Suudi Arabistan’ın Irak’ta terörizmin şekillenerek yayılmasında eksen role sahip olması, hatta Suriye ve Irak’ta Ceyşulislam gibi bazı terör gruplarının Arabistan’ın direkt desteğinde olması ve halen desteğin sürmesi dikkate alındığında Suudi Arabistan’ın terörizm ile mücadelede Irak ile işbirliği yapmaması, hiç de şaşırtıcı bir konu değildir.
Görünüşe göre Suudi Arabistan terörün, artık bizzat bu ülkenin de güvenliğini tehdit edebilecek dünya çapında bir tehdit olduğuna hala inanmıyor, hatta eğer Al-i Suud bu terör grupların kurucusu ve destekçisi olsa bile./

Başa dön tuşu
Bugün 17 Ocak 2022 (37) içerik yüklenmiştir.