ArabistanHaberlerİranOrtadoğu

Suudi Arabistan, İslam İnsan Hakları Beyannamesi’ni ihlal ediyor

İran Meclis Başkanı Ali Laricani, İnsan Hakları Evrensel Bildirisi’nin teorik temelde eksiklikleri olduğunu ve bütün kültürleri kapsamadığını belirtti.

İran Dışişleri Bakanlığı Araştırma Merkezi’nde yapılan İslam İnsan Hakları Günü kutlaması ve 2. İslam İnsan Hakları Ödülü töreninde konuşan Ali Laricani, İslam İnsan Hakları’nın bugünün uygarlık temellerinden biri olduğuna işaret ederek “İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra ortak haklar meselesinde birleşme duygusu doğduğu için İnsan Hakları Evrensel Bildirisi yayınlandı. Batı’da onyıllar önce kölelik meselesi bile vardı ve birçok kişi ve özellikle kadınlar seçme ve seçilme hakkından yoksundular” diye konuştu.

Laricani, İnsan Hakları Evrensel Bildirisi’nin teorik temelde eksiklikleri olduğunu ve bütün kültürleri kapsamadığını belirterek, Mısır’ın başkenti Kahire’de imzalanan İslam İnsan Hakları Beyannamesi’ne ilişkin “Bu beyannamede derin konuların ele alınmasına rağmen halkın kendi mukadderatına katılma türü eksiktir” ifadesini kullandı.

İnsan Hakları Evrensel Bildirisi’nin 3. maddesine ve bu maddede kadınlarla çocukların savaşlarda canlarının korunmasına işaret edildiğini belirten Laricani “Bu madde Suudi Arabistan’ın Yemen saldırısında uygulanıyor mu? Duyduğuma göre Suudi uçakları 400 kez çarşılar, camiler ve evleri Yemen’de bombalamışlar. Bu beyannameyi yazanlar şimdi hiçbir hakkın korunmadığı bir savaş başlatmışlar” diye vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.