ArabistanAvrupaHaberlerOrtadoğu

‘Suudi Arabistan, kilise inşa edecek’ iddiası

Vatikan’dan bir heyetin nisan ayında Suudi Arabistan’a düzenlediği tarihi ziyarette daha da tarihi bir karar alındığı iddia edildi. Vahabilikle yönetilen Suudi Arabistan’ın Hıristiyan vatandaşları için kilise inşa edeceğine dair bir anlaşma imzaladığı ileri sürüldü.

Anlaşmanın, Vatikan’ın Dinlerarası Diyalog Konseyi Başkanı, Fransız kardinal Jean-Louis Tauran ile Dünya İslam Birliği (Rabıta) Genel Sekreteri Şeyh Muhammed bin Abdülkerim el İsa arasında imzalandığı söyleniyor.
Rabıta, 1962’de Suudi Arabistan’ın liderliğinde kurulmuştu.

Egypt Independent’ın haberine göre Suudi Arabistan’ın fiili lideri konumundaki Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın (MbS) toplumsal-kültürel açıklık politikası çerçevesinde Suudi tarihinde ilk kez kilise inşa etmek üzere Vatikan ile işbirliği anlaşması imzalandı.

Böylece dünya çapında şiddeti, aşırılıkçılığı, terörizmi kınayarak güvenlik ve istikrarı sağlamak yolunda dinlerin ve kültürlerin önemli rolünün vurgulandığı kaydedildi.

Anlaşma uyarınca gelecekteki görüşmeleri organize etmek üzere tarafların ikişer temsilcisinin bulunacağı ortak koordinasyon komisyonu kurulması da kararlaştırıldı. Komisyon, iki yılda bir sırasıyla Roma’da ve Rabıta’nın seçeceği bir şehirde toplanacak.

Başa dön tuşu
Bugün 17 Mayıs 2022 (20) içerik yüklenmiştir.