HaberlerOrtadoğuSuriye

Suudi Arabistan Kralı’ndan Beşşar Esad’a mesaj

Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar el-Esad Suudi Arabistan Kralı Abdullah Bin Abdülaziz Al Suud’tan iki kardeş ülke arasındaki ilişkiler ve bölgenin gündem konularına ilişkin sözlü bir mesaj teslim aldı.

Söz konusu mesajı Kral Bin Abdülaziz Al Suud’un Müsteşarı Prens Abdülaziz Bin Abdullah Bin Abdülaziz iletti.

Görüşmede iki kardeş ülkeyi bir araya getiren ilişkiler tüm alanlarda incelenirken, bölgede güvenlik ve istikrarın pekiştirilmesi amacıyla iki ülke yönetimi arasında görüş alışverişi ve koordinasyonun sürdürülme gereği belirtildi.

Cumhurbaşkanı El-Esad Suudi Maliye Bakanına İki Ülke Arasındaki Ekonomik İlişkileri İnceledi

Diğer yandan Cumhurbaşkanı Beşşar el-Esad bu sabah Suudi Arabistan Maliye Bakanı İbrahim el-Assaf ile Suriye-Suudi Arabistan Bakanlar Komitesinin çalışma cetvelinde yer alan en önemli konuları inceleyerek, komite toplantılarının iki ülke arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin gelişmesinde oynadığı rolü belirtmişti.

Cumhurbaşkanı el-Esad komite toplantılarının iki ülkede ortak yatırımları pekiştirme fırsatı verdiğini ifade ederek, iki ülke arasındaki ilişkilerin değişik alanlarda politik ve kardeşlik derinliğini yansıtacak şekilde güçlendirilmesi için tüm engellerin kaldırılması amacıyla koordinasyon ve temasların sürdürülmesi gereğini belirtti.

Sayın el-Esad Arap milleti ve bölgenin çıkarlarına hizmet edecek, Arap ekonomik entegrasyonunu sağlayacak bölgesel ve Arap boyutlu ekonomik projeler kurma gereğini belirtti.

Suudi Maliye Bakanı el-Assaf ülkesinin Suriye ile ekonomik ilişkilerini geliştirme ve ikili ticaret hacmini arttırmanın yanı sıra ortak yatırımları iki kardeş halkın çıkarları yönünde pekiştirme özenini belirtti.

Görüşmeye Maliye Bakanı Muhammed el-Hüseyin, Suudi Kalkınma Fonu İcra Müdürü Yusuf Bin İbrahim el-Bessam, Suriye’nin Riyad Büyükelçisi mehdi Dahlullah ve Suudi Arabistan’ın Şam Büyükelçisi Abdullah el-İyfan katıldılar.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Ocak 2022 (42) içerik yüklenmiştir.