ArabistanHaberlerOrtadoğu

Suudi Arabistan okullarında İslami müfredat çıkarılıyor

Arabistan Eğitim ve Öğretim bakanlığı, bir genelge yayınlayarak müfredat’tan İslami ideolojinin çıkarıldığını bildirdi.

El-alem televizyonunun bildirdiğine göre Arabistan Eğitim ve Öğretim bakanlığı genelgesinde, okullarda “İslami İdeoloji” adı altında okutulan “Fikri bilinç, masuniyet ve İslami görüş” projesinin iptal edildiği ve bununla alakadar olar olarak ilgili tüm komitelerin toplatıldığı bildirildi.

Bildiride bu icraatın, Suudi veliahtı Muhammed Bin Selman’ın ülkede başlattığı reformlar doğrultusunda alındığı, İslami ideoloji mefredatının kaldırılması ardından yerine fikri bilinçlendirme başlığı altında yeni derslerin getirtileceği belirtilmiştir.

Ancak Suudi devleti için durum nedir? Vehhabilik kolayca kenara atılabilecek türden sıradan bir inanç, kanaat veya ideoloji midir? 11 Eylül’ün sorumlusu olarak damgalanan Vehhabilik, yahut daha kapsayıcı ve popüler ismiyle Selefilik, Suudiler için uluslararası sahada hiç kuşkusuz tahammülü zor bir yük oluşturmuştu. Bin Selman’ın vizyonunda yer aldığı şekliyle, petrole bağımlı olmayan bir gelişim stratejisi sayesinde Ortadoğu’nun liderliğine yükselecek güçlü, zengin ve modern Suudi Arabistan’ın gerçekleşmesi, dünya egemenlerinin ve büyük sermaye sahiplerinin desteğine bağlı. Veliaht prensin bundan sonra “ılımlı İslam”ı takip edeceklerini açıklaması da bu desteklerle ilişkili. 1744’teki “İbn Abdülvehhab-İbn Suud ittifakı” ile ortaya çıkmış ve devletler yıkıp devletler kurmuş 250 yıllık bir rejimin, bir prens veya kralın arzu ya da ihtirasları doğrultusunda kurucu ideolojisini “ılımlı İslam” adı altında bir çırpıda harcaması mümkün değil. Bu sebeple, Bin Selman’ın sözü edilen “liberal” icraatları ve geleceğe dair planları, “Vehhabiliğin ılımlılaşması”nın ötesinde bir mana ifade ediyor.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Mart 2024 (2) içerik yüklenmiştir.