ArabistanHaberlerOrtadoğuSuriye

Suudi Arabistan: Suriye politikamızda değişme yok

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cubeyr, Suriye’ye ilişkin tutumlarında herhangi bir değişiklik olmadığını ve olmayacağını açıkladı.

Neşra’nın haberine göre Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’la ortak bir basın toplantısı düzenleyen Adil el-Cubeyr, Beşşar Esad’ın Suriye’nin geleceğinde hiçbir rolü olmadığına dair görüşlerini koruduklarını söyledi.

Suudi Arabistan’ın Suriye politikasında bir değişme olmadığını ve gelecekte de olmayacağını belirten Adil el-Cubeyr, “Ben buradan altını çizerek söylüyorum bilinmeyen kaynaklardan Suudi Arabistan’ın Suriye politikasını değiştirdiğine ilişkin yapılan kehanetler veya açıklamaları tamamen reddediyoruz. Bizim tutumumuz, Cenevre bildirisinde öngörülen barışçı çözüm yoluna dayanıyor.

Biz Beşşar Esad’ın Suriye’nin geleceğinde hiçbir rolünün olmayacağına inanıyoruz. Bununla birlikte Suriye askeri ve güvenlik organlarının Beşşar Esad’dan sonra güvenliğin temin edilebilmesi için korunması gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

Adil el-Cubeyr, bir gazetecinin Suriye’deki terörist gruplarla mücadelede Suudi Arabistan’ın mevcut Suriye hükümetiyle işbirliği yapıp yapmayacağına ilişkin sorusuna da Suudi Arabistan’ın böylesi bir planının olmadığını söyleyerek cevapladı.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cubeyr, Rus yetkililerle ikili ilişkiler ve bölgesel meselelerde görüş alışverişinde bulunmak üzere bugün Moskova’ya gitmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.