ArabistanHaberlerOrtadoğuSuriye

Suudi Arabistan, Suriye’deki teröristler için aldığı 3 tonluk silahın parasını ödedi

Hırvatistanlı bir gazete, Suudi Arabistan’ın Hırvatistan ve batıdan 3 tonluk silah ve askeri donanımı satın alınması ve Suriye’deki isyancılara teslim edilmesi için gerekli parayı ödediğini bildirdi.

Hırvatistan basımı “Utarni List” gazetesi, Suudi Arabistan’ın, Suriye’deki hükümet karşıtlarının silahlandırılması yolunda Suudi Arabistan’ın 3 tonluk silah ve askeri donanımın Hırvatistan ve batıdan satın alınması ve 75 uçak aracılığıyla Ürdün ve Türkiye’ye transfer edilmeleri ve neticede Suriye’deki silahlı muhaliflere teslim edilmelerine ilişkin tüm masrafları üstlenip parasını ödediğini ifşa etti.

“Eş Şark’ul Tecdid” haber ajansının bildirdiğine göre, batılı ve Amerikalı medya da Hırvatistanlı silahların Türkiye ve Ürdün’e ulaştırılması ve oralardan da “El Nasra Cephesi” örgütü dahil silahlı gruplara teslim edilmesiyle ilgili daha ayrıntılı haberler yayınladılar.

Hırvat “Utani List” gazetesi bu konuyla ilgili haberinde ayrıca “Geçen yılın Kasım ayından bu yılın Şubat ayına kadar 75 uçak 3 tonu aşkın silah ve askeri donanımla Zagreb havaalanından uçuşlar yaptılar. İlk başta Türkiye’nin kargo uçakları kullanılıyordu. Daha sonra Ürdün Hava Yollları uçakları devreye girdi” diye kaydetti.

Başa dön tuşu
Kapalı