ArabistanHaberlerOrtadoğu

Suudi Arabistan ve BAE halkı artık KDV ödeyecek

Suudi Arabistan ve BAE, petrol fiyatlarının düşmesiyle nedeniyle azalan ülke gelirlerini arttırmak için gelecek yıl bazı ürünlerden KDV almaya başlayacak. İki ülkede 18 milyon yabancı çalışan bulunuyor.

Vergiden muaf yaşam tarzıyla özellikle yabancı çalışanlar ve turistler için uzun yıllardır çekim merkezi olan Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri yeni düzenlemelere gidiyor.

İki ülke gelecek yıldan itibaren yüzde 5 oranında KDV uygulamaya hazırlanıyor. Kararı diğer Körfez ülkelerinin de takip etmesi bekleniyor…

31.5 milyon nüfusu olan Suudi Arabistan Krallığı’nda geçen senenin verilerine göre 10.4 milyon kişi expat yani yabancı çalışan konumunda. Birleşik Arap Emirlikleri’nin 9.5 milyon kişilik nüfusunun 7.5 milyonunu yabancı çalışanlar oluşturuyor. BAE yüzde 88.5 oranla Orta Doğu ülkeleri arasında yabancı çalışan nüfüsunun en yoğun olduğu ülke. Katar ise yüzde 85.7 ile 2. sırada.

İki ülkenin yüzde 5 KDV kararındaki en önemli faktörlerden biri olarak, petrol fiyatlarının 3 yıldır düşüş göstermesi nedeniyle azalan gayrı safi yurt içi hasılaya takviye yapılmak istenmesi gösteriliyor.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Ağustos 2021 (22) içerik yüklenmiştir.