ArabistanHaberlerOrtadoğuYemen

Suudi Arabistan Ve Birleşik Arap Emirlikleri Yemen’de “Devlet Terörizmi” Gerçekleştiriyor

Bir dönem işgalci Suudi Arabistan koalisyonunun Yemen’e saldırısını destekleyen Nobel Barış ödülü almış insan hakları aktivistlerinden Tevekkül Karman, bugünlerde bu koalisyonu eleştirenlerden biri haline geldi.

Tevekkül Karman Facebook sayfasında, çok yakında Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin Yemen’de gerçekleştirdiği terör eylemleri ve cinayetler hakkında bir konuşma yapacağını yazdı.

Yemenli bu aktivist şu ifadelerde bulundu: ‘Hadi, terörizmden bahsetmek için İngiltere’nin Oxford Üniversitesine gidelim.

Oxfor’da, ülkem Yemen’in doğrudan Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin devlet terörizmi içerisinde olduğunu söyleyeceğim. Bu öyle bir terörizmdir ki, binlerce kişinin ölümünü ve kuşatmayı beraberinde getirmiş ve dolaylı olarak silahlı terörist grupların oluşturulması ve mali destek sağlanması kalıbında kendini göstermiştir.’

Yemenli bu aktivist, aralarında silah satıp terörizmi destekleyen ve onları silahlandırarak yardım eden iki ülkenin de bulunduğu ülkeler hakkında ifşada bulunacağını söyledi.

Amerika, İngiltere ve Fransa, Yemen’e karşı başlatılan savaşın başından beri Suudi Arabistan’a en çok silah satan ülkelerdendir.

Tevekkül Karman aynı zamanda, Birleşik Arap Emirlikleri’nin Yemen adalarından Socotra’yı kuşatmadaki askeri harekatını şiddetle kınadı.

Geçen hafta sonu, Birleşik Arap Emirlikleri askerlerinden 300 kişi, tanklar ve ağır silahlarla Yemen’in istifa eden hükümetine bağlı kuvvetleri bu adanın havaalanı ve limanından çıkarma girişiminde bulundu ve Socotra’ya ulaşım sağlanmasında tek yol olan bu iki alanı işgal etti.

Cumartesi gecesi Yemen’in istifa eden hükümeti, Yemen’in istifa eden Cumhurbaşkanı Mansur Hadi’ye bağlı kuvvetlerin, Abu Dabi’nin bu eylemine itiraz olarak, Birleşmiş Milletler’den Birleşik Arap Emirliklerini işgalci Suudi koalisyonundan çıkarmasını isteyeceklerini açıkladı.

Başa dön tuşu
Bugün 26 Mayıs 2022 (20) içerik yüklenmiştir.