ArabistanHaberlerOrtadoğuYemen

Suudi Arabistan, Yemen’e açtığı savaşta hedeflerine erişemedi

Suudi Arabistan savaş uçakları, Yemen’in çeşitli noktalarını ateşkese rağmen bombalamaya devam ediyor.
Suudi uçakları, dün Yemen’in muhtelif noktalarını defalarca bombalarken, bu saldırılarda yine onlarca Yemenli hayatını kaybetti ve yaralandı.
Suudi Arabistan ve müttefiklerinin Yemen’e yönelik düzenlediği saldırıların sonucu oldukça ağır olmuştur. Her gün gerçekleşen bombardıman, Yemen’de hayatı neredeyse tamamen durdurdu, milyonlarca insan evsiz barksız kaldı, ve Yemen’de artık büyük bir insanlık dramı yaşanıyor.
Yemen’de oluşan vahim tablo BM’yi de endişelendirdiği gibi, bu bağlamda açıklama yapan BM, Yemen’e yönelik saldırıların devam etmesini eleştirerek, gıda sıkıntısı sebebiyle, Yemen’de milyonlarca insanın hayati tehlike ve tehdit altında olduğunu belirtti.
BM Dünya Gıda Programı tarafından yayınlanan yeni raporda, Yemen’e yönelik süren saldırılar sonucunda, Ebin, Aden, Zali, Mehviyet, Ümran, Zomar, Hecetül-Hudeyde, Lehec, Sana, Sade, Şebve ve Taiz dahil, Yemen’in 13 eyaletinde, geniş ölçüde gıda, ilaç ve yakıt sıkıntısı yaşandığı ve bu gidişatla, Yemen’de insanlık felaketinin kaçılmaz olduğunu vurguladı.
Aden, Taiz, Ümran, Sade ve Lehec eyaletlerinde geçen Temmuz ayında 700 bin insana yardım yapılmasına rağmen, 2 milyon 600 kişi sözkonusu 13 eyalette, gıda ve sağlık güvenliğinin yokluğundan acı çekiyor.
Bu bağlamda, Yemen PRESS haber sitesi Yemenli yetkililerden naklen verdiği habere göre, Suudi Arabistan’ın Yemen’e 4 buçuk ay boyunca düzenlediği saldırılarının yol açtığı enkazın yeniden inşası için 30 milyar dolar paraya ve 20 yıl zaman ihtiyaç var.
Aynı kaynağın haberinde, Suudi Arabistan’ın Yemen’in saldırılarında her ay bin insan hayatını kaybederken 2 bin kişi yaralanıyor, bin insan da sakat oluyor.
Anlaşılan Suudi Arabistan, Yemen halkına bu sefaletleri ve yaşanılmaz şartları dayatarak, bu ülkeyi boyun eğdirmeye ve kuklasını işbaşına getirmeye çalışıyor.
Ancak Yemen halkı bunca saldırılara rağmen pes etmeyerek, Ensarullah halk birlikleri ve ordu güçleriyle dayanışmalarını ilan etmeye devam ederken, Yemenli kaynakların yaptığı açıklamaya göre, Hece, Hudeyde, Lehec ve başkent Sana başta olmak üzere çeşitli noktalarında dün günü gösteri düzenlendi.
Gösteriye katılan Yemenliler, bir kez daha ordu ve halk birliklerine Suudi rejimine karşı mücadelelerine destek vererek, savaş meydanlarına katılmak için hazır olduklarını deklare ettiler.
Yemenli eylemciler, uluslararası camianın Al-i Suud’un Yemen’de işlediği cinayetleri karşısında sessizliğini eleştirerek, Yemen’e dayatılan savaşın Amerikancı-Siyonist planı olduğunu ve Suudi Arabistan’ın da bu planı uygulayan taraf olduğunu belirttiler.
Bölgeden gelen haberlerde de, Yemen Ensarullah hareketine bağlı halk komiteleri ve ordu birliklerinin yeni başarılar elde ettiği görülüyor.
Bu bağlamda, Suudi Arabistan’ın saldırılarına karşı misilleme amacıyla Yemenli birlikler, bu ülkenin sınır bölgelerindeki askeri üsleri roketle hedef aldılar.
Suudi Arabistan İçişleri Bakanı Mansur Türki, Yemen Ensarullah hareketi ve ordu birliklerinin Suudi Arabistan’ın üslerine düzenlediği saldırıda 4 Suudi askerinin öldüğünü ve 8 kişinin de yaralandığını itiraf etti.
Umman hariç 9 Arap ülkesiyle koalisyon kuran Suudi Arabistan, ABD’nin eşliğinde, 4 buçuk ay önce, Yemen’e saldırıya başladı, Suudi rejimi, saldırıyı kısa sürede bitireceğini ve belirlediği hedeflerine hemen varacağını planlamıştı, ancak saldırılarının üzerinden 5 aya yakın bir süre geçmesine rağmen, hedeflerinin çok uzağında duruyor.
Yemen’deki durum her ne kadar bu ülke halkı için saldırılardan dolayı zor olsa da, Suudi Arabistan için de giderek kötüleşiyor ve Yemenli birlikler, Suudi Arabistan’ın hava saldırıları karşısında eli kolu bağlı olmadıklarını düzenledikleri bu saldırılarla göstermiş oluyorlar. Hatta bir süre önce, Yemen birlikleri, Suudi üssüne düzenlediği füzeli saldırıda, Suudi Arabistan’ın Hava Kuvvetleri Komutanı dahil birkaç üst düzey askerini öldürmüştü.
Demek ki, Suudi Arabistan hedeflerine ulaşamadığı gibi, Yemen’e yönelik saldırılarından dolayı ağır bedeller ödüyor.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.