ArabistanHaberlerOrtadoğuYemen

Suudi Arabistan Yemenli Çocuklara Yönelik Saldırısında ABD Yapımı Bombalar Kullandı

Suudi Arabistan tarafından Yemenli çocukları taşıyan otobüse yapılan saldırının ardında olay yerinde bulunan kalıntılar saldırıda, ABD yapımı bombanın kullanıldığını göstermektedir.

Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyona ait savaş uçakları tarafından geçtiğimiz Perşembe günü Saade kentindeki Zayhan ilçesinde çocukları taşıyan bir otobüse yapılan saldırıda çoğunluğu çocuk 55 kişi ölmüş ve en az 79 kişi de yaralanmıştı. Saldırının ardından parça parça olmuş bedenler arasında saldırıya ilişkin bazı kalıntılar bulundu.

Bulunan kalıntılar saldırıda ABD tarafından Arabistan’a satılan tahrip gücü yüksek MK-82 bombası kullanıldığını göstermektedir.

Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyon 2016 yılında Saana’da bir yas meclisine yönelik saldırısında yine bu bombayı kullanmış ve saldırı sonucu 140 kişi şehit olmuş ve 525 kişi de yaralanmıştı.

Arabistan’a silah satışı, İnsan Hakları Örgütü tarafından defalarca kınanmasına rağmen hala devam etmektedir, kınamanın nedeni ise silah satışının Yemen’deki saldırılarda can kaybının fazla olmasına yol açmasıdır.

Birleşmiş Milletler verilerine göre, son 3 yılda yaklaşık 100 bin Yemenli hayatını kaybetti.

Başa dön tuşu
Bugün 16 Nisan 2024 (19) içerik yüklenmiştir.