AsyaHaberler

Suudi Arabistan, Yemenli mücahidlere saldırmaya devam ediyor

Yemen’in kuzeyindeki Husi direnişini kırabilmek için Suudi Arabistan yönetiminin askeri desteğini arkasına alan Yemen yönetiminin Arabistan’ın Husi mevzilerine saldırmasından son derece memnun olduğu bildiriliyor

Husi hareketinin sözcüsü Muhammed Abdusselam, yaptığı açıklamada, Arabistan savaş uçaklarının Saide bölgesine yönelik saldırılarında füze ve ağır silahlar kullandığını bildirdi.

Abdusselam, Arabistan savaş uçaklarının Yemen’e yönelik saldırılarında daha çok sivillerin hedef alındığını zira bunun kasıtlı bir saldırı olduğunu söyledi.

Husi hareketi sözcüsü, Arabistan’ın Yemen’e yönelik desteğini ülkenin içişlerine bir müdahale olarak nitelerken, Amerika ve Yemen arasında direnişçilerle mücadele konusunda bir anlaşmaya varıldığı bildiriliyor.

Başkent Sana’a ‘da Salı günü, iki günlük görüşmelerin ardından Amerika ile askeri bir anlaşma imzaladığını duyurdu.

Yapılan anlaşmaya göre, Amerika Yemen ordusuna istihbarat ve eğitim desteği verecek. Yemen Genelkurmay Başkanı Ahmed Ali el Ashwal, Anlaşmanın “terörizm, silah kaçaklığı ve korsanlık ile mücadele”yi de içerdiğini bildirdi.

Yemen yönetiminin Suudi Arabistan’ın askeri desteğinin yanı sıra Husi direnişine karşı paralı askerler de tuttuğu bildirildi.

Bu arada Arap Birliği genel sekreteri Amru Musa da, Arabistan’ın Yemen’e yönelik saldırısını, Yemen’in toprak bütünlüğü ve hakimiyetinin çiğnenmesi olarak niteledi.

Başa dön tuşu
Bugün 12 Mayıs 2021 (64) içerik yüklenmiştir.