Haberler

Suudi Arabistan’da 40’tan fazla tutukluyu bekleyen acımasız infazlar

Suudi hapishanelerinde 41 tutuklu, acımasız cezalarla idama mahkum edildi.

Suudiliks internet sitesinin bildirdiğine göre, insan hakları örgütleri Pazar günü yaptığı açıklamada, Suudi yetkililerin 2021’in başından bu yana yaklaşık 50 tutukluyu infaz ettiğini ve ülkede 41 tutuklunun daha ölüm cezasıyla karşı karşıya olduğunu duyurdu.

Rapora göre, Suudi yargısı, şeffaflık ve adaletten yoksun olan ve yalnızca zorla alınan itiraflar temelinde mahkumlara ağır ölüm cezaları veriyor.

Raporda, 2020’de 27, 2019’da 184 kişinin idam cezasına çarptırıldığı Suudi yetkililerin tutuklulara yönelik ağır cezaları uygulamaya devam ettiği belirtildi.

Bu bağlamda “Send” insan hakları örgütü , Suudi makamlarını insan haklarına ve tutuklulara saygı göstermeye ve cezaları sona eren tutukluları serbest bırakmaya çağırdı.

Bölgesel ve uluslararası insan hakları örgütleri, Suudi rejiminin davalar ve sivil toplum aktivistlerinin yaşamından yoksun bırakılması da dahil olmak üzere ağır insan hakları ihlallerini defalarca protesto etti, ancak Suudi hükümeti, başta ABD olmak üzere büyük güçlerin sessizliği ve desteğiyle adaletsiz yargı kararları uyguladı./

Başa dön tuşu
Bugün 07 Ekim 2022 (25) içerik yüklenmiştir.